ТЕХНИКАНЫ ОЗАК САКЛАУГА КУЮ

2018 елның 29 октябре, дүшәмбе

Күпчелек авыл хуҗалыгы машиналары (плугалар, чәчкечләр, комбайннар һәм тд.) эш специализациясе һәм сезонлы булуы аркасында ел дәвамында кыска вакыт эчендә кулланыла (кагыйдә буларак, 10...60 көн). Ел дәвамында трактор шактый вакыт эшли, әмма ул да эшләми торган чорларга ия. Озак вакыт сакланган очракта коррозия, структур үзгәртеп корулар һәм калдык деформацияләр нәтиҗәсендә детальләрнең материалының параметрлары һәм сыйфаты үзгәрә. Дөрес сакланган очракта, табигый тузган машиналар күпкә интенсиврак бара. Дөрес саклау тәэмин итә, сакланышын машиналар һәм киметергә ярдәм итә чыгымнарны, аларны техник хезмәт күрсәтү һәм ремонтлау вакытында эксплуатацияләү.

Саклау-бу эш булмаган чорда машинага зарарлы йогынтыны булдырмый калырга мөмкинлек бирүче оештыру һәм техник чаралар комплексы. Машиналарны саклау тәртибе һәм техник шартлары 7751 -2009 ГОСТ белән билгеләнгән. «Авыл хуҗалыгында кулланыла торган Техника. Саклау кагыйдәләре».

Авыл хуҗалыгы машиналары хуҗаларының инженер-техник хезмәтенә техниканы озак саклауга дөрес кую буенча йөкләмәләр йөкләнгән. Техниканың дөрес сакланышын комиссия тикшерә.

Кыска вакыт эчендә районның барлык агросәнәгать комплексында да әлеге эш төрен төгәлләргә кирәк. Эшләрнең нәтиҗәсе буларак, комиссия Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының инженер хезмәте, «Татагролизинг»АҖ, районның Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе, шулай ук хуҗалыклар җитәкчеләре һәм белгечләре белән берлектә эшләячәк.

2019 елгы язгы кыр эшләренә әзерлек кысаларында авыл хуҗалыгы техникасын ремонтлау барышын көчәйтергә кирәк.