Ата-аналар өчен белешмәлек

2018 елның 13 ноябре, сишәмбе

Хөрмәтле әти-әниләр!

Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 2018 елның 9 февралендәге 67 номерлы «авыл җирлегендә даими яшәүче хатын-кызларга бала туганда бер тапкыр түләнә торган түләү турында " карары нигезендә 2018 елның 1 гыйнварыннан авыл җирендә яшәүче хатын-кызларга бер тапкыр түләнә торган акча түләнә:

25 яшькә кадәр, беренче бала туганда, 50 000 сум күләмендә;

29 яшькә кадәр, өченче бала туганда, 100 000 сум күләмендә.

Беренче (өченче) бала туганда бер тапкыр бирелә торган түләү шарты белән бирелә:

2018 елның 1 гыйнварыннан соң бала туган;

алучыда Россия Федерациясе гражданлыгы булу ;

Татарстан Республикасы территориясендә бала тапкан хатын-кызның авыл җирендә даими яшәү вакыты мөрәҗәгать итү датасына кимендә өч ел тәшкил итә.

Татарстан Республикасы территориясендә авыл җирлегендә даими яшәү факты паспортта тиешле билге белән раслана.

Игътибар итегез: бала тапкан хатын - кыз ата-ана хокукыннан мәхрүм ителгән очракта, беренче (өченче) бала туганда бер тапкыр түләнә торган түләү ата-ана хокукларында чикләнә (шул исәптән алдагы балаларга карата-өченче балага түләү билгеләгәндә), яисә бала тулысынча дәүләт тәэминаты булган очракта.

Беренче (өченче) бала туганда бер тапкыр бирелә торган түләү бала туганнан соң алты айдан да соңга калмыйча мөрәҗәгать иткән очракта билгеләнә.

2018 елның 12 ноябренә безнең районда 29 кеше түләү алды, шуларның 25е-беренче, 4се-өченче бала .