«Үз эшенең остасы - искиткеч рухлы кеше"

2018 елның 6 декабре, пәнҗешәмбе

2018 елның 6 декабрендә Валентина Николаевнаны 90 яшьлек юбилее белән Башкарма комитет җитәкчесенең социаль мәсьәләләр буенча урынбасары Елена Владимировна Сороковнина , "Кама Тамагы штп" муниципаль берәмлеге Башкарма комитеты секретаре Ольга Анатольевна Шалдыбина һәм "Кама Тамагы ҮРХ" ДАССОның баш табиб урынбасары Вячеслав Николаевич Климчук котладылар.

Валентина Николаевнага чәчәкләр, истәлекле бүләкләр һәм Россия Федерациясе Президенты В. В. Путиннан котлаулар тапшырылды.

Медведева Валентина Николаевна Кама Тамагы шәһәр тибындагы поселогында яши-ул тыйнак, искиткеч кеше, үз эшенең остасы, ул 2018 елның 6 декабрендә үзенең 90 яшьлек юбилеен билгеләп үтә.

Кама Тамагы районында яшәүчеләрнең берничә буыны зур үсеш хатын-кызына, Кама Тамагы район хастаханәсенең катгый операция шәфкать туташына һәрвакыт матур  киенгән ак халатлы хатын-кызга рәхмәтле.

Валентина Николаевна нәкъ менә шундый кеше булып тора. Әгәр дә ул үз һөнәренә тугры, шәфкатьле, кызганусыз булмаса, 40 ел үз эшенә тугры кала алмас иде. Һәм бу 40 ел буе Валентина Николаевна бер урында — Кама Тамагы район хастаханәсендә эшләде.

Валентина Николаевна 1928 елның 6 декабрендә Кызылр районында туа, хәзер Арчаның Хәтнә авылында крестьян гаиләсендә, колхозчы әти-әнисе, гаиләдә 6 бала, кечесе Валентина була.

Сугыш елларын искә алып, хатын-кызның  күзләрендә яшьләр чыгыш ясады.

Бөек Ватан сугышы башлануы турында гаилә әтисеннән белә. Әти авыл Советында кизү торды, шунда бу коточкыч хәбәрне белде. Мобилизация башланды, барыбызны да фронтка алалар, озату, әйләнә-тирәдә елый башладылар.

1941 елда өлкән абыйсы Александр Киев шәһәрендә армиядә хезмәт итә һәм аңа берничә көн кала. Туган-тумачалары белән очрашырга насыйп булмый аңа. Ике айдан соң, сугыш башлангач, әти өенә кайтып елый һәм Сашка килмәячәк, дип хәбәр итә.  Хәбәр килде хәбәрсез югалган. Апасы да Бөек Ватан сугышында катнашкан.

Ә без балалар-яшүсмерләр сугышка алып китмәгән өлкәннәребез белән бергә олылар кебек эшләдек, сыерларны савырга, малларны карарга өйрәндек, әни басуда ашлык киндерләргә,бәйләргә өйрәтте.

Валентина Николаевна елмаеп балачактан ындыр табагында ничек эшләгәнен искә ала, бөртекне җилдерә. Мин кечкенә, ә кызларым ашлык чәчеп эшләсен өчен махсус ручка әйләндерергә, дусларны алып килергә кирәк иде, ә мин юк.   Елыйм, мин дә теләгән идем. Аннары кызлар уйлап тапканнар: капчыкка ашлык сибәләр, мине дә аңа куялар, шул чакта күпме шатлык иде.

1946 елда 7 сыйныфны тәмамлый һәм 2 еллык Арчаның Шәфкать туташлары мәктәбенә укырга керә. Соңыннан Кама Тамагы районына юллама алдым.

1948 елның 1 августында Валентина Николаевна гомуми бүлекчәнең палаталы апасы эшенә керешә. Анда 6 ел эшләгәннән соң.

1950 елда кызлары Лариса туа.

1954 елда Валентина Николаевнаны шәфкать туташын операция бүлмәсенә күчерәләр.

Бу вазыйфада ул 40 ел эшләде, 1983 елда пенсиягә чыгып, биш ел дәвамында операция сеңлесе булып эшләвен дәвам итте.

Хәзер хезмәт шартларын элек булган кешеләр белән чагыштырып булмый. Суны атларда мичкәләрдә алып киләләр, мич ягып җылыталар, санитаркалар утын һәм мич ягалар,кул белән кер юалар. Әмма тәртип бөтен җирдә иде.

Аның белән эшләгән хезмәттәшләре, эшләгән вакытта Валентина Николаевна үзенең катлаулы һәм җаваплы эше белән генә чикләнеп калмады, яңа кайткан яшь медицина апаларының остазы булды, үзләренең һөнәри тәҗрибәләре белән бик теләп уртаклаша, һәрвакыт җәмәгать эшләре буенча авангардта була, төрле комиссияләрдә, урыннарда тора иде, диләр.

Эш вакытында Валентина Николаевнаның унике баш табибы алышынды, ә операция өстәле янында күпме хирурглар үткәрергә туры килде.

Хәзерге вакытта ул кызы белән бергә аның фатирында яши.

Валентина Николаевнаның 2 оныгы һәм 3 оныкчыгы бар.

Хезмәт эшчәнлеге өчен пациентлардан да, җитәкчелекдән дә бик күп Рәхмәт хатлары бар.

1967 елда "Коммунистик хезмәт ударнигы" билгесе, 1975 елда "социалистик ярыш җиңүчесе" билгесе,1976 ТАССР Сәламәтлек саклау министрлыгының медицина хезмәткәрләре профсоюзы обкомы медале, 1984 елда СССР Югары Советы Президиумы исеменнән "хезмәт ветераны" медале, 1995 елда «Бөек Ватан сугышында фидакарь хезмәт өчен» медале, «Казанның 1000 еллыгы» медале, шулай ук Бөек Ватан сугышында Җиңүнең юбилей даталарына медальләр белән бүләкләнә.