Татарстан Республикасында минималь хезмәт хакы күләме турында

2019 елның 10 гыйнвары, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгы хәбәр иткәнчә, 2019 елның 1 гыйнварыннан «хезмәткә түләүнең минималь күләме турында «Федераль законның 1 статьясына үзгәреш кертү хакында " 2018 елның 25 декабрендәге 481-ФЗ номерлы Федераль закон белән Россия Федерациясе территориясендә хезмәткә түләүнең минималь күләме аена 11 280 сум тәшкил итә.

Россия Федерациясе Хезмәт Кодексының 129, 133 статьялары нигезендә айлык хезмәт хакының гомуми суммасы (өстәмә түләүләр, премияләр һ.б. да кертеп) бу чорда тулысынча эшләгән һәм хезмәт нормаларын (хезмәт вазыйфаларын) үтәгән хезмәткәргә исәпләнгән айлык хезмәт хакының гомуми суммасы минималь хезмәт хакы күләменнән ким булмаска тиеш.

Шуңа бәйле рәвештә, эш вакытының айлык нормасын тулысынча эшләп бетергән очракта, хезмәткәрләрнең айлык хезмәт хакы дәрәҗәсе минималь хезмәт хакының билгеләнгән күләменә (аена 11 280 сум) ирешмәсә, эш бирүчеләргә аны күрсәтелгән зурлыкка җиткерүне тәэмин итәргә кирәк.

Хезмәткәрләргә хезмәт хакын минималь хезмәт хакы күләменнән ким булмаган дәрәҗәгә җиткерү махсус һәм зарарлы шартларда эшләгән өчен түләүләрне исәпкә алмыйча башкарыла.

Минималь хезмәт хакын түләү буенча билгеләнгән дәүләт гарантиясен тәэмин итү өлешендә хезмәт законнарын бозуга юл куйган эш бирүчеләр административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе Кодексының 5.27 статьясы нигезендә административ җаваплылыкка тартыла.

Шуңа бәйле рәвештә, эш вакытының айлык нормасын тулысынча эшләп бетергән (хезмәт бурычларын үтәгән) очракта, хезмәткәрләр хезмәт хокукларын яклау һәм хокукый чаралар күрү максатларында Татарстан Республикасында Дәүләт Хезмәт инспекциясенә, шулай ук судка һәм прокуратура органнарына мөрәҗәгать итәргә хокуклы.

Белешмәләр өчен: 5.27 Статья. «Хезмәт законнарын һәм хезмәт хокукы нормаларын үз эченә алган башка норматив хокукый актларны бозу " темасына Россия Федерациясе Федераль Собраниесе Дәүләт Думасына кертү буенча Башкортостан Республикасы Дәүләт Җыелышының-Корылтаеның закон чыгару инициативасын хупларга»

5.27 статьяның 6 өлеше нигезендә. Административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексының 1.1. статьясы нигезендә хезмәт хакын, хезмәт мөнәсәбәтләре кысаларында гамәлгә ашырыла торган башка түләүләрне билгеләнгән вакытка түләмәү яисә тулы булмаган түләү, әгәр дә бу гамәлләр җинаять җаваплылыгына тартыла торган эшләр булмаса, яисә хезмәт законнарында каралган күләмнән кимрәк күләмдә хезмәт хакын билгеләү, -

вазыйфаи затларга-ун меңнән егерме мең сумга кадәр; юридик зат оештырмыйча эшмәкәрлек эшчәнлеген гамәлгә ашыручы затларга - бер меңнән биш мең сумга кадәр; юридик затларга-утыз меңнән илле мең сумга кадәр административ штраф салуга китерә.

Нигезендә 7 статьясындагы 5.27. Административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексының 5.27 статьясындагы 6 өлешендә каралган административ хокук бозу кылган зат, әгәр дә бу гамәлләр җинаять җәзасын күздә тотмаса, элек шундый ук хокук бозу өчен административ җәзага тартылган зат тарафыннан каралган административ хокук бозу, -

вазыйфаи затларга егерме меңнән утыз мең сумга кадәр административ штраф салуга яки бер елдан өч елга кадәр дисквалификациягә; юридик зат оештырмыйча эшмәкәрлек эшчәнлеген гамәлгә ашыручы затларга - ун меңнән утыз мең сумга кадәр; юридик затларга илле меңнән йөз мең сумга кадәр административ штраф салуга китерә.