Татарстанда "Фоника Гипс" ның өч элеккеге җитәкчесе рудниктагы шартлаулар өчен колониягә җибәрделәр

2019 елның 11 феврале, дүшәмбе

Татарстан Югары суды Кама Тамагы районында "Фоника Гипс" ҖЧҖ руднигында фаҗига турындагы эш буенча хөкем карарын раслады. Колония-җирлектә компаниянең өч экс-хезмәткәре реаль срокта колония-поселениегә ия булды.

Тау мастеры  2,5 елга, җир асты чыгаруның участогы башлыгы  — 2 елга һәм 9 айга, җаваплылыгы чикләнгән җәмгыять генераль директорының урынбасары - баш инженер 3 елга ирегеннән мәхрүм ителгән. Аларны ике һәм аннан да күбрәк кешенең үлеменә китергән куркыныч җитештерү объектларының сәнәгать куркынычсызлыгы таләпләрен бозуда гаепле дип таныдылар (РФ ҖК 217 ст.3 ө.).

2017 елның 25 декабрендә рудникта төнге сменаның ике хезмәткәре үлгән. Тикшерү нәтиҗәсендә шартлаткыч матдәләр белән эш итүдә закон таләпләрен, боерыкларны һәм инструкцияләрне җитди бозу очраклары ачыкланды.

Суд тарафыннан ачыкланганча, шартлау алдыннан мичкә яндырып шартлаткычны юкка чыгарган эшчеләр һәлак булган. Гаепне бер өлешен элеккеге топ-менеджер ТР Дәүләт торак фондына йөкләргә маташкан.

Чыганак : https://realnoevremya.ru/news/128800-v-tatarstane-treh-eks-rukovoditeley-foniki-gips-otpravili-v-koloniyu-za-vzryvy-na-rudnike