Татарстан Росреестры ТР Министрлар Кабинетында узган чыгышында иң мөһим үзгәрешләр турында

2019 елның 20 мае, дүшәмбе

Татарстан Республикасы буенча Росреестр Идарәсенең физик затларның күчемсез милеген дәүләт теркәве бүлеге башлыгы Энҗе Мөхәммәтгалиева Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының аппарат киңәшмәсендә торак һәм бакча йортларын рәсмиләштерү тәртибе турындагы законнардагы соңгы үзгәрешләр турында доклад белән чыгыш ясады.

Аудитория алдында чыгыш ясаганда, Татарстан Росреестр вәкиле 2018 елның 4 августыннан башлап ИЖС һәм бакча йортлары объектларын рәсмиләштерүнең хәбәр итү тәртибен һәм 2019 елның 1 гыйнварыннан гамәлгә кергән «Гражданнарның үз ихтыяҗлары өчен бакчачылык һәм яшелчәчелек алып бару турында» Федераль законның төп нигезләмәләренә игътибарны юнәлтте.

Шулай итеп, Татарстан Росреестры вәкиле ИЖС объектларын һәм бакча йортларын рәсмиләштерүнең хәбәр итү тәртибе кертелгәннән соң, ИЖС объектларын төзүгә рөхсәт гамәлдән чыгарылуын искәртте. Шул рәвешле, әлеге датадан күрсәтелгән күчемсез милек объектларына «дача амнистиясе» гамәлдән чыгарылган.

Бакчачылык турындагы закон нигезләмәләрен аңлатып, Татарстан Росреестры вәкиле түбәндәге мөһим моментларны билгеләп үтте. Хәзер барлык җир участоклары да бакча һәм бакчаларга бүленгән. «Дача хуҗалыгы», «дача төзелеше», «дача йорты» төшенчәләре төшереп калдырылган. Бакчадагы җир участогында (т. б.) каралган. гражданнар бакчачылык ширкәтләре составында бакча йортлары, торак йортлар һәм хуҗалык корылмалары һәм гаражлар урнаштыра алачаклар. Яшелчәчелек өчен каралган участокта (ОНТ составында) ниндидер корылмалар гына торгызып булачак. Бакчачылык турында яңа закон нигезендә "бакча йорты" төшенчәсе кертелде, анда гражданнар көнкүреш һәм башка ихтыяҗларны канәгатьләндерү өчен билгеләнгән сезонлы куллану бинасы аңлашыла.  Бакча йортын торак йортка һәм киресенчә күчерү мөмкинлеге каралган.   Энҗе Мөхәммәтгалиева тәрҗемә итү процедурасын, моның өчен йорт хуҗасына нинди гамәлләр эшләргә кирәклеген, документлар пакетын нинди әзерләргә кирәклеген аңлатты.

Үз чыгышының ахырында Татарстан Росреестры спикеры шушы көннәрдә РФ Дәүләт Думасына «дача амнистиясен» 2022 елның 1 мартына кадәр озайту турында закон проекты кертелүе турында хәбәр итте. Шул ук вакытта гадиләштерелгән тәртипнең гамәлдә булуын озайту гына түгел, аны киңәйтү дә тәкъдим ителә.

Энҗе Мөхәммәтгалиева әлеге закон проектын эшләүчеләр торак һәм бакча йортларына хокукларны элеккеге җиңелләштерелгән тәртиптә рәсмиләштерергә тәкъдим итте, Әгәр җир кишәрлегенә хокук булганда хуҗасы төзегән объект турында декларация нигезендә әзерләнгән техник план кирәк булачак. Барлык кирәкле документларны хуҗасы хокукларны теркәү органнарына мөстәкыйль тапшыра ала.

Моннан тыш, 2018 елның 4 августына кадәр төзелә торган торак һәм бакча йортларына карата ҖҮИ органына ике генә түгел, ә бер белдерү - төзелеш тәмамлану турында гына җибәрелә торган гадиләштерелгән хәбәр итү тәртибен сроксыз билгеләргә тәкъдим ителә.

Төзелеш тәмамлану буенча төзелгән объектны тикшерү шулай ук гадиләштерелгән кагыйдәләр буенча гамәлгә ашырылачак.

Закон проекты белән җирле үзидарә органнарының гражданнарга дача һәм бакча кишәрлекләрендә йортлар төзүнең яңа кагыйдәләре һәм әлеге йортка хокукларны рәсмиләштерү тәртибе турында мәгълүмат бирү бурычы билгеләнә, чөнки барлык үзгәрешләрне исәпкә алып, мөстәкыйль хәл итү бик кыен.

Шуны да билгеләп үтәргә кирәк, чыгыш аудиториядә зур кызыксыну уятты, доклад тәмамланганнан соң тыңлаучылар Татарстан Росреестры вәкиленә күп сораулар бирделәр. Барлык сорауларга да тулы җаваплар бирелде. Энҗе Мөхәммәтгалиева ассызыклаганча, Татарстан Росреестры – ул ачык ведомство, ул алга таба да ведомство эшчәнлегенә бәйле барлык сораулар буенча юридик ярдәм күрсәтергә әзер.