Хәсәнова Суфия Хәсәновнаны 90 яшьлек юбилее белән котлау

2019 елның 14 сентябре, шимбә

2014 елның 14 сентябрендә Кама Тамагы муниципаль районы башлыгы урынбасары Газинур Әхәт улы Габидуллин, башкарма комитет җитәкчесе урынбасары Елена Владимировна Сороковнина һәм Кама Тамагы муниципаль берәмлеге Башлыгы урынбасары Владимир Павлович Сороковнин Суфия Хәсән кызын 90 яшьлек юбилее белән котладылар.

Суфия Хәсән кызына чәчәкләр, истәлекле бүләкләр һәм Россия Федерациясе Президенты В.В. Путин исеменнән котлаулар тапшырылды.

Хәсәнова Суфия Хәсән кызы 1929 елның 14 сентябрендә Кама Тамагы районының Олы Бортас авылында күп балалы гаиләдә алтынчы бала булып дөньяга килә. Әни, Нигъмәтҗанова Гайникамал да, әти, Нигъмәтҗанов Хәсән дә иртәдән кичкә кадәр колхозда эшләгәннәр, сигез бала тәрбияләп үстергәннәр. Гаилә хезмәт сөючәнлеге, эшкә сәләтлелеге белән аерылып тора.

Белеме-башлангыч мәктәп.

Бөек Ватан сугышы вакытында Суфия Хәсән кызы әнисе, сеңелләре белән «безнең телэк» колхозында эшләгән: бәрәңге утырткан, колхоз бакчасында утырткан яшелчәләрне караган, уңыш җыюда катнашкан, фермада эшләгән.

1944 елда аны сыер савучы итеп күчерәләр. 15 яшьлек яшүсмер өчен бу авыр хезмәт. Колхозда да эшләргә, өйдә дә хуҗалыкка ярдәм итәргә туры килә, чөнки өлкән апалар, әни дә, озакка ерак командировкаларга – нарядларга (урман әзерләү, окоп казу һ. б.) китә. Өстәвенә, әти авырса да, колхозда эшләвен дәвам итә, чөнки эшче куллар җитми.

Җиңү көне аларны, балаларны, хатын-кызларны, өлкәннәрне 45 елда кырда билгеләп үтте. Аларга шатлыклы хәбәрне атта чапкан бригадир " Җиңү! Җиңү! Җиңү!». Барысы да кочаклашып китте, кемдер көлде, кемдер елады, чөнки бу дәһшәтле сугыш барысына да кагылды, һәр гаилә авырлыкны, курку, авырту, газапны тойды.

1963 елның ноябрендә Суфия Хәсән кызы ире, Кадыйров вәкил (шулай ук тыл хезмәтчәне) белән Үзбәкстан ССРның каршы шәһәренә китә. Шул ук елның декабрендә «СССРның 50 еллыгы " исемендәге карша тегү фабрикасында тегүче-моторист булып эшли. 1966 һәм 1968 елларда намуслы хезмәте өчен аңа «Коммунистик хезмәт ударнигы»исеме бирелә. 1975 елда «социалистик ярыш җиңүчесе»билгесе белән бүләкләнә. 1984 елның маенда «Хезмәт ветераны»медале белән бүләкләнә. Төрле елларда Мактау грамоталары белән бүләкләнгән. 32 еллап тегү фабрикасында эшләгән.

1995 елда Кама Тамагы районына күчеп, бүгенге көндә кызы белән шунда яши. 1995 елның декабрендә «1941-1945 еллардагы Бөек Ватан сугышында фидакарь хезмәт өчен»медале белән бүләкләнә. Шулай ук Татарстан Республикасының истәлекле билгесе, «1941-1945 еллар Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 60, 65, 70 еллыгы» юбилей медальләре, «1941-1945 еллар Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 65 еллыгы» юбилей медале белән бүләкләнгән.