2019 елның 14 октябрендә Татарстан Республикасында тулы масштаблы цифрлы телевидениегә күчү көтелә

2019 елның 9 октябре, чәршәмбе

2019 елның 14 октябрендә Татарстан Республикасында цифрлы телевидениегә тулы масштаблы күчү көтелә, аның кысаларында аналоглы эфир телетапшырулары өзеләчәк.

Әгәр телевизор экраннарында Беренче, Россия 1, НТВ, 5 Канал логотибы янәшәсендә «А» хәрефе бар икән, бу аналог телетапшыруы трансляцияләнә дигән сүз.

Әгәр телевизор санлы икән, бернинди өстәмә җиһазлар да кирәк булмаячак. Әгәр телевизор аналоглы булса, цифрлы приставка сатып алырга кирәк. Төрле телевизорларда төрле каналлар карарга кирәк булса, һәр телевизион кабул итүчегә приставка сатып алырга кирәк.

Россиядә цифрлы эфир ТВның төп форматы буларак DVB-T2 стандарты кабул ителде. Телевизорга DVB-Т2 тюнерына кертелгән мәгълүматны телевизордан Инструкциядә тикшерергә була. Әгәр телевизорны DVB-Т2 стандарты хупламаса-антеннаны тоташтырырга кирәк булган приставка кирәк булачак.

Аныкларга, хуплый бармы телевизор цифрлы DVB-Т2 стандарты ике ысуллар:

- Телевизор паспортында DVB-Т2 язулары булу. Шул ук вакытта DVB-T стандарты күрсәтелгән икән – димәк, телевизор цифрлы телевидениене кабул итүнең кирәкле форматын хупламый һәм аңа DVB-T2 форматын хуплаучы приставка кирәк.

– Интернеттагы марка һәм модель атамасын табарга, моның өчен эзләү кырында телевизор моделен күрсәтү дә җитә. Барлыкка киләчәк биттә «барлык характеристикалар» төймәсенә басарга, «сигнал кабул итү» пунктын табарга кирәк. Шул очракта, сезнең телевизор ярдәм итә цифрлы эфирлы тапшырулар стандарты, бу пункт каршында DVB-T/T2 MPEG4 язылган булырга тиеш.