Затон поселогы китапханәсе «Үз заманы Герое» дип исемләнгән әдәби кунакханә үткәрде

2019 елның 14 октябре, дүшәмбе

2019 елның октябрендә бөек рус шагыйре Михаил Юрьевич Лермонтовның тууына 205 ел тула. Лермонтов-рус әдәбиятының горурлыгы. Аның шигырьләре дөнья шигъриятенә бай булды. Гомере болай иртә өзелмәгән булса, Лермонтов  әле бик күпшигъри шедеврлар булдырыр иде.

Затон поселогы китапханәсе «Үз вакыты Герое» дип исемләнгән әдәби кунакханә үткәрде, Затон урта мәктәбенең 6 сыйныф укучылары әдәбият укытучысы Карпова Александра Владимировна белән очрашуга чакырылды . Катнашучылар шагыйрьнең тормышы турында белделәр. Кайда туган, кем булган аның әти-әнисе. Ул ничек үскән, кайда укыган. Нинди шигырь аны таныткан. Балалар шагыйрьнең «Саргаючы нива дулкынлана», «Көз», «Мәскәү, Мәскәү ...», «Бородино», «Шагыйрь үлеме», «Тау биеклекләре», «Утес» әсәрләрен бик кызыксынып укыдылар. «Безнең заман герое» китабына букрейлер карадык. «Патша Иван Васильевич, яшь приричник, ерак сәүдәгәр Калашников турында җыр» поэмасыннан өзек һәм Лермонтов шигырьләренә «Парус» романсын тыңладылар. Соңыннан танылган шагыйрьнең биографиясен белү буенча кроссворд бердәм рәвештә чишелде.

Китап күргәзмәсе катнашучыларда зур кызыксыну уятты.Анда шагыйрьнең тормышы һәм иҗаты турында әдәбият, аның әсәрләре, шулай ук Лермонтовның портреты күрсәтелде.

Автор: Вера Заикина