Эш бирүчене Россия Пенсия фонды сайты аша тикшер

2019 елның 7 ноябре, пәнҗешәмбе

Рәсми эшкә урнашу, конвертларсыз хезмәт хакы булачак пенсиягезнең мөһим өлеше, шулай ук социаль пакет алу өчен кирәкле шарт булып тора.

Шуңа күрә һәр хезмәткәр мәнфәгатьләрендә эш бирүченең аның өчен иминият взносларын ни дәрәҗәдә намус белән түләвен контрольдә тоту зарур.

Предприятиедә «соры схемалар» кулланылса, хезмәткәр өчен иминият взнослары бөтенләй түләнми яки минималь күләмдә түләнә. Ә бу күп кенә күңелсез нәтиҗәләргә китерергә мөмкин: больничный лист буенча акча алу, банктан кредит алу, түләүле ял рәсмиләштерү, ә киләчәктә лаеклы пенсия алу.

Пенсия счетын тикшерүнең иң уңайлы ысулы булып ПФР сайтында Гражданинның шәхси кабинеты тора. Шәхси кабинеттан файдалану өчен ЕСИА-Бердәм идентификация һәм аутентификация системасында теркәлгән һәм әлеге системада расланган хисап язмасы булырга кирәк. Есида теркәлгән гражданнар Шәхси кабинет кысаларында шәхси счет торышы турында хәбәр карый һәм бастыра ала. Исегезгә төшерәбез, ЕСИА теркәү узарга һәм аның теркәү язмасын расларга ТР Кама Тамагы һәм Апас районнары буенча РПФ Идарәсендә ярдәм итәргә әзерләр.

Моннан тыш, өземтә алырга мөмкин:

- дәүләт хезмәтләре Порталы аша;

- турыдан-туры ТР Кама Тамагы һәм Апас районнары буенча РПФ Идарәсендә, анда шәхесне раслаучы документ белән шәхсән мөрәҗәгать итеп.

Мәгълүмати-коммуникацион технологияләрдән Өземтә ярдәмендә, эш бирүче һәм элеккеге иминият взносларының тулылыгын һәм үз вакытында түләнүен контрольдә тотарга мөмкин.

РПФ җитәкчесе И.И.Гыйльметдинов