Татарстан районнарында авыл хуҗалыгы техникасын кышкы саклауга кую һәм көзге-кышкы ремонтны оештыру эшләре бара

2019 елның 11 ноябре, дүшәмбе

Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узган республика киңәшмәсендә ТР Премьер-министры урынбасары - авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җаббаров авыл хуҗалыгы техникасын әзерләү турында сөйләде.

Киңәшмәне Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов үткәрде. Киңәшмәдә Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошин катнашты.

«Авыл хуҗалыгы машиналары, нигездә, елына 2 ай эшли, әмма республиканың барлык авыл хуҗалыгы иминлеге аларның нәтиҗәле эксплуатациясенә бәйле, - диде Марат Җәббаров. - Урып-җыю эшләре тәмамланганнан соң хуҗалыкларда 2020 елгы кыр эшләренә әзерлек башланды, анда техниканың сыйфатлы сакланышын тәэмин итү мөһим роль уйный, аның сакланышы һәм эшкә сәләтлелеге, ремонт һәм техник хезмәт күрсәтү чыгымнарын киметү шуңа бәйле. Техниканы сыйфатсыз саклаган очракта детальләр һәм узеллар ресурсы 20% ка кадәр кими, ел саен коррозиядән килгән зыян техника бәясенең 25% ка кадәр җитәргә мөмкин».

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы башлыгы сүзләренә караганда, бүгенге көндә машина-трактор паркы 60% ка узган амортизация сроклары белән авыл хуҗалыгы машиналарыннан тора, үзйөрешле техника саны ел саен кими, шул ук вакытта тракторларның һәм комбайннарның 3-5% ын гына яңарту мөмкинлеге бар, шуңа күрә көчле һәм югары җитештерүчәнлекле техника сатып алуга басым ясала.

Хуҗалыкларның запас частьләргә, ремонтка һәм техник сервиска чыгымнары ел саен 3,5 млрд.сум чамасы тәшкил итә.

Узган атнада (2019 елның 30 октябреннән 5 ноябренә кадәр) барлык районнарда да техниканы кышкы саклауга куюны кабул итү һәм көзге-кышкы ремонтны оештыру буенча комиссияләр үткәрелде.

Алдагы еллардагы кебек үк, бу эш, ГОСТ таләпләренә туры китереп, Актаныш, Арча, Әтнә, Балтач, Буа, Зәй, Кайбыч, Мамадыш, Нурлат, Саба, Сарман, Тукай, Ютазы муниципаль районнарында уңышлы оештырылган.

Министр «Северный» АХП ҖЧҖен аерым билгеләп үтте, ул авыл хуҗалыгы техникасы паркына сакчыл карый һәм көзге-кышкы чорда механизаторлар һәм ремонт бригадалары өчен уңайлы шартлар тудыра.

"Балтач районын да билгеләп үтәргә кирәк, анда барлык машина - трактор паркы саклануга куелган, - диде ул. - иң мөһиме-машина-трактор паркы. - Капиталь ремонт программасында катнашып, механизаторлар һәм ремонтчылар өчен яхшы шартлар Баулы районының Миңнуллин КФХ һәм «Берлек» ҖЧҖдә булдырылган. Культиваторларны, тракторларны, азык җыю машиналарын ремонтлау бара. Республиканың көньяк-көнчыгышында Ютазы районы техник мәсьәләләр буенча Министрлык үткәргән барлык конкурсларга даими рәвештә югары әзер булуын күрсәтә. Хуҗалыкларда тракторларны һәм тагылма техниканы ремонтлау башланды».

Шул ук вакытта Әгерҗе, Әлмәт, Югары Ослан, Лаеш, Менделеевск районнарының кайбер хуҗалыкларында техниканы саклауга кую кагыйдәләрен бозу очраклары ачыкланды, һәм аларның җитәкчеләренә кыска вакыт эчендә машина-трактор паркларында тиешле тәртип урнаштырырга кирәк.

Лаеш районының «Атабай» агрофирмасында эш бик начар куелган - техника пычрактан чистартылмаган, чәчкеч бункерларында бактерияләр һәм көчәйтелгән коррозия өчен кладезь кебек орлык калдыклары бар, машина-трактор паркы территориясендә дә, ремонт остаханәләрендә дә тәртип юк.

Яңа Чишмә районының «Закрома» ҖЧҖ хәзерге вакытка авыл хуҗалыгы машиналарын саклауга куймаган, моның өчен хәтта мәйданчык та әзерләнгән (чүп үләненә күмелгән).

Марат Җәббаров, гадәттәгечә, авыл хуҗалыгы техникасын ремонтлау белән соңга калган һәм, нәтиҗәдә, чәчү эшләренең вакыты билгеләнгән җитәкчеләргә мөрәҗәгать итте - запас частьләр белән тәэмин итүгә үз вакытында килешүләр төзергә һәм традицион сезонлы ташламалардан файдаланырга кирәк. Ул техниканы әзерләү Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы тарафыннан контрольгә алынуын искәртте. Техниканы торгызу, запас частьләр белән тәэмин итү, шул исәптән белгечләр белән дә, һәр көнне Мониторинг үткәреләчәк.

Министр шулай ук муниципаль район башлыкларыннан һәм җитәкчеләрдән хуҗалыкларда авыл хуҗалыгы техникасын сыйфатлы ремонтлауны, алда торган кыр эшләренә әзерлекне тәэмин итүне сорады, хезмәткәрләргә матди кызыксындыру чаралары, уңайлы һәм имин хезмәт шартлары тудырды.

Марат Җәббаров шулай ук техниканы нәтиҗәле эксплуатацияләү, ремонт һәм техник сервисны оештыру мәсьәләләре декабрь урталарында Апас районында узачак инженерлык конференциясендә җентекләп каралачагын хәбәр итте.

ТР Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы матбугат хезмәте