Чәй өстәле артында Бөек Ватан сугышы ветераны Ерунов Анатолий Николаевич һәм тыл хезмәтчәне Митрофанов Лев Александрович белән очрашу

2019 елның 22 ноябре, җомга

2019 елның 21 ноябрендә Кама Тамагы муниципаль районы Башкарма комитеты җитәкчесе урынбасары Сороковнина Елена Владимировна Куйбышев Затоны штпда Бөек Ватан сугышы ветераны Ерунов Анатолий Николаевич һәм тыл хезмәтчәне Митрофанов Лев Александрович белән очрашты.

Чәй табыны артында элеккеге чорларны, яшьлекне, сугыш һәм сугыштан соңгы елларны искә алдылар.

Анатолий Николаевич Ерунов 1923 елның 9 октябрендә Татарстанның Куйбышев районының Спас Затонында туа. Ул вакытта бистә Иделнең икенче ягында иде, анда хәзер Спас районы. Үз тамырлары белән ул казак нәселенә карый. Казакларны Доннан бөтен Россия буйлап күчергәч, аларның гаиләсе Иделгә эләгә.

1941 елның октябрендә, 18 яше тулгач, армиягә алына. Башта кече командирлар мәктәбенә эләгә, сержант исемен ала, аннары яңадан Т - 34 танк механигы-шоферына укый. Ерунов сугышкан Полк Курск, Сталинград сугышында катнашкан, Украинаны азат итүдә катнашкан, ә җиңүне безнең якташ Берлинга якынлашканда каршы алган. Сугыштан соң 2 ел хезмәт иткән.

Демобилизациядән соң Анатолий Николаевич әбисе янына кайтып, станциядә машинист булып эшли, аннары Затондагы елга ледоколында механик булып эшли.

Имтихан тапшырганнан соң, диплом алдым һәм йөзәргә китте, пенсиягә кадәр 40 елдан артык эшләде. Башта механик, аннары штурман, аннан капитан була. Пенсиягә кадәр шулай эшләп бетерде дә. Тормыш иптәше Евдокия Николаевна белән биш бала тәрбияләп үстергәннәр, барысына да яхшы белем бирделәр, 11 онык, аннары оныкчыкларын үстерергә булыштылар.

Тыл хезмәткәре Митрофанов Лев Александрович истәлекләреннән.

«Безнең гаиләдә җиде бала бар иде. Олы абыйсы Николай сугышның беренче көннәреннән үк фронтка китә. Әтисе, елгачы буларак, бронь була, ләкин сугыш елларында ул елгада югала - тылчыларның эшләре кайчан булса да күбрәк була. 1942 елда заводка эшкә китә. Балта остасы итеп алалар, фронт өчен җепселләр (төнгә беркетелгән чаңгы белән минишлюпка - плоскодонкалар) ясый. 1943 елдан флотта эшли. Җәй көне Идел буйлап түтәлләргә этеп чыгалар: урман Сталинградны торгызу өчен ашыгыч рәвештә кирәк була. Ә кышын Мари Республикасы урманнарында эшләгәннәр, урман әзерләгәннәр».

Лев Александрович гомере буе флотка багышлый. Кичергәннәргә карамастан, ул энергияле һәм моңсуланмый торган кеше булып кала.