Пенсия фонды инвалидларны пенсия белән тәэмин итү турында искә төшерә

2019 елның 6 декабре, җомга

2019 елда Татарстан Пенсия фонды 290 меңнән артык гражданга инвалидлык буенча Пенсия түләде. Аларның 250 меңе инвалид, балачактан инвалидлар-26 меңнән артык, һәм инвалид балалар-15 меңгә якын.

Инвалидлык буенча пенсияне иминләштерелгән затларның медицина күрсәткечләре буенча билгеләнә торган III, II яки I группа инвалидлык алган очракта хокукы барлыкка килгән гражданнар ала. Инвалидлык буенча иминият пенсиясе инвалидлык сәбәпләренә, иминләштерелгән затның иминият стажының дәвамлылыгына, инвалидның хезмәт һәм (яки) башка эшчәнлекләренә, шулай ук эш чорында инвалидлык килеп чыгуга, эшкә кергәнче яки эш туктатылганнан соң билгеләнә.

Инвалидның иминият стажы тулысынча булмаган очракта инвалидлык буенча социаль пенсия билгеләнә. Һәр конкрет очракта пенсия төре һәм аның күләме аерым билгеләнә.

Пенсиядән тыш, әлеге категория гражданнарның бер тапкыр бирелә торган акчалата түләү (айлык акчалата түләү) алуга хокукы бар, аның күләме инвалидлык төркеменә һәм социаль хезмәтләр җыелмасын сайлап алуга яки аннан баш тартуга бәйле рәвештә, бүтән сүзләр белән акчалата яисә натураль чагылышта алырга хокуклы.

Исегезгә төшерәбез, социаль хезмәтләр җыелмасы үз эченә ала:

- рецептлар буенча Медицина куллану өчен дару препаратлары, рецептлар буенча медицина эшләнмәләре • инвалид балалар өчен дәвалау туклануының махсуслаштырылган продуктлары;

- төп авыруларны профилактикалау өчен санатор-курорт дәвалавына юлламалар;

- шәһәр яны тимер юл транспортында, шулай ук шәһәрара транспортта дәвалану урынына бару һәм кире кайту өчен бушлай йөрү.

1 октябрьгә кадәр НСУ алудан баш тартырга мөмкин, шул ук вакытта гаризаның киләсе елның 1 гыйнварыннан гамәлдә булачагын да онытмаска кирәк.

Исегезгә төшерәбез, шулай ук инвалид балаларга, балачактан инвалидлар һәм I төркем инвалидларына дәүләт ярдәме чараларының берсе булып, карауны гамәлгә ашыручы эшкә яраклы гражданга компенсация түләү тора.

18 яшькә кадәрге инвалид балаларны яки 1 төркем инвалидны караучы ата-аналарга (уллыкка алучыларга), опекуннарга (попечительләргә) һәм башка затларга ай саен түләү билгеләнә.

Айлык түләү күләме тәшкил итә:

•әти-әнигә (уллыкка алучыга) яки опекунга (попечительгә) - 10000 сум;

•башка затларга-1200 сум.

Әгәр гражданин 80 яшькә җиткән икән, ул шулай ук аны карап тору турында гариза бирергә хокуклы, түләү 1200,00 сум тәшкил итә, ай саен пенсионер пенсиясе белән түләнә. Түләү уртак яшәү фактына һәм аның гаилә әгъзасы булу-булмавына карамастан, эшләмәүче эшкә яраклы гражданга билгеләнә, бу чит кеше дә булырга мөмкин. Компенсация түләүләрен билгеләү өчен гражданинның Шәхси кабинеты яки дәүләт хезмәтләре Порталы аша гариза бирергә һәм Пенсия фондының территориаль органнарына мөрәҗәгать итәргә мөмкин.

Карау чоры иминият стажына карап торучы затка карау ел саен 1,8 пенсия коэффициенты күләмендә исәпләнә. Бу, иминият пенсиясен алу өчен, караучы затка үзләренең пенсия хокукларын формалаштырырга мөмкинлек бирә.

Пенсия фонды электрон сервисларны үстерүгә зур игътибар бирә, алар ярдәмендә мөмкинлекләре чикләнгән кешеләр, гражданинның Шәхси кабинеты аша өйдән чыкмыйча гына, РПФның иң кирәкле дәүләт хезмәтләрен ала алалар. Facebook, Instagram, Twitter һәм социаль челтәрләрдә дә безне табарга була Одноклассники.ги анда да пенсия законнарындагы яңалыклар белән оператив рәвештә танышырга, сораулар бирергә Һәм on-line җаваплар алырга мөмкин.

РПФ җитәкчесе И. И. Гыйльметдинов