Кама Тамагы муниципаль районы балалар-яшүсмерләр оешмалары һәм укучылар үзидарә органнарының район слеты

2018 елның 15 октябре, дүшәмбе

11 октябрьдә «Балалар музыка мәктәбе» МББУ базасында Кама Тамагы муниципаль районының балалар-яшүсмерләр оешмалары һәм укучылар үзидарә органнарының район слеты узды.

Слетта район мәгариф оешмаларының башлангыч бүлекләре лидерлары һәм активистлары, мәктәпкәчә белем бирү оешмалары һәм укучылар үзидарәләре органнары җитәкчеләре, педагог-оештыручылар, балалар берләшмәләре җитәкчеләре, балалар хәрәкәте буенча куратор, «мәктәптән тыш эшләр үзәге»МББУ белгечләре катнашты.

«Россия укучылар хәрәкәте «балалар-яшүсмерләр оешмасы теләкләре " акциясе ике этаптан торды. Башта делегатлар котлау плакатын рәсмиләштерделәр, шуннан соң Тәмте мәктәбенең башлангыч бүлекчәсе лидерлары флэшмоб үткәрделәр.

Район слетын " мәктәптән тыш эшләр үзәге «директоры Заһидуллина Л. И. ачып җибәрде. Сәламләү сүзе белән Кама Тамагы муниципаль районы Башкарма комитетының яшьләр эшләре һәм спорт бүлеге җитәкчесе Хөснетдинов И. Х. чыгыш ясады.

«Игелекле йөрәкләр берлеге» район берлеге рәисе вазыйфасына кандидатлар белән танышканнан соң, тавыш бирү узды. Нәтиҗәдә, рәис итеп Кама Тамагы урта мәктәбенең башлангыч бүлеге рәисе Липатова Кристина сайланды.

Рәис урынбасарлары булдылар:

-хәрби-патриотик юнәлеш буенча Сорокин Евгений, Сөйки мәктәбенең башлангыч бүлекчәсе рәисе;

- «шәхси үсеш» юнәлеше буенча Рудник урта мәктәбенең башлангыч бүлекчәсе рәисе Панчева Владислава;

- «гражданлык активлыгы» юнәлеше буенча Кама Тамагы татар мәктәбенең башлангыч бүлекчәсе рәисе Заһидуллина Зәринә;

-мәгълүмати-медицина юнәлеше буенча Кәбиров Сабрина, Олы Кариле мәктәбенең башлангыч бүлекчәсе рәисе.

Никонов Данила, безнең район вәкиле Татарстан Варислары берлегенең Республика Советында «ШУС-2018 "укучылар үзидарәсе активистларының республика профиль сменасында катнашу" темасына чыгыш ясады.

Егоров Артур һәм Кәбирова Сабрина "Leaders Biler Forum" Россия укучылар хәрәкәте «иҗтимагый оешмасының Татарстан төбәк бүлекчәсе сменасыннан алган тәэсирләре белән уртаклаштылар.

Гыйльфанов Искәндәр, Агафонова Арина, Марова Диана һәм Богатова Снежана «MEDIA Biler Forum»сменасының истә калган чаралары турында сөйләделәр.

Россия Федерациясе Президенты Владимир Владимирович Путинның «Россия укучылар хәрәкәте «Гомумроссия иҗтимагый-дәүләт балалар-яшүсмерләр оешмасын төзү турында» 2015 елның 29 октябрендәге 536 номерлы Указы нигезендә 2016 елның 18 апрелендә Татарстан төбәк бүлеге төзелде. Кама Тамагы муниципаль районында 2016-2017 уку елында пилот мәктәп итеп Тәмте урта мәктәбе билгеләнде. 2017-2018 уку елында Район балалар сәнгать мәктәбенә Кама Тамагы мәктәбе кушылды. Бу уку елыннан башлап балалар сәнгать мәктәбенең башлангыч бүлекләре тагын 6 мәктәптә оештырылган: Затон, Рудник, Кама Тамагы татар, Иске Казиле, Сөйки, Олы Кариле мәктәпләрендә. Слет кысаларында балалар сәнгать мәктәбе РДШ сафларына башлангыч бүлекләр рәисләре һәм әлеге мәктәпләрнең юнәлешләре буенча лидерлар кабул ителде.

Мәктәптән тыш эшләр үзәге директоры Заһидуллина Л. И. һәм " ФОРПОСТ» МУ директоры Панчева Т. Н. районның балалар хәрәкәтен үстерүгә керткән өлешләре өчен Липатова Кристина һәм Никонова Данилга, шулай ук балалар бакчалары һәм ОУС Рудницкая, Кама Тамагы, Тәмте мәктәпләре җитәкчеләренә грамоталар тапшырдылар. Слетта катнашучыларның барысы да сертификатлар алдылар.