Әти-әниемә белешмәлек. 2019 елның беренче баласы.

2019 елның 18 гыйнвары, җомга

Хөрмәтле әниләр!

«Балалары булган гаиләләргә айлык түләүләр турында» Федераль закон нигезендә 2018 елдан башлап беренче бала тууга (уллыкка алынуга) бәйле рәвештә айлык түләү кертелде (алга таба-ай саен түләү).

Айлык түләүгә 2018 елның 1 гыйнварыннан соң бала тапкан (уллыкка алган) хатын-кызлар хокуклы, шарты белән:

Россия Федерациясе гражданлыгы булу;

Россия Федерациясе территориясендә даими яшәү урыны;

гаиләнең җан башына уртача кереме 14034 сумнан артмый (Татарстан Республикасында 2018 елның икенче кварталы өчен билгеләнгән хезмәткә яраклы халыкның 1,5 тапкыр зурлыгы).

2019 елда айлык түләү күләме-8896 сум (2018 елның 2 кварталы өчен Татарстан Республикасында билгеләнгән балалар өчен ПМ зурлыгы).

Игътибар итегез: айлык түләү бала туганнан соң алты айдан да соңга калмыйча билгеләнгән очракта айлык түләү баланың туган көненнән үк гамәлгә ашырылачак. Калган очракларда-мөрәҗәгать иткән көннән аның билгеләнеше өчен.

Айлык түләүне рәсмиләштерү өчен яшәү урыны буенча социаль яклау органнарына түбәндәге документларны тапшырырга кирәк:

бала туу (уллыкка алу) турында таныклык;

гариза бирү айга кадәрге 12 календарь ай эчендә гаилә әгъзаларының керемнәре турында мәгълүматлар урын алган документлар;

банкта ачык счет реквизитлары.

Компенсация билгеләүне сорап мөрәҗәгать иткәндә гариза бирүчегә паспорт күрсәтергә кирәк.

Гаиләнең җан башына уртача керем исәпләгәндә исәпкә алына:

хезмәт эшчәнлегеннән керемнәр;

студентларга, аспирантларга, ординаторларга, докторантларга, әзерлек бүлекләре тыңлаучыларына стипендияләр һәм башка акчалата түләүләр;

социаль ярдәм чаралары буларак бирелә торган пособиеләр, субсидияләр, компенсацияләр;

пенсияләр, компенсация түләүләре;

эшсезлек буенча пособие, матди ярдәм һәм эшсез гражданнарга башка түләүләр;

вакытлыча эшкә сәләтсезлек буенча пособие, йөклелек һәм бала табу буенча пособие, шулай ук йөклелекнең иртә вакытында медицина оешмаларында исәпкә баскан хатын-кызларга бер тапкыр бирелә торган пособие;

производствода бәхетсезлек очракларыннан һәм һөнәри авырулардан мәҗбүри социаль иминләштерү буенча айлык иминият түләүләре.