Үзмәшгульләр өчен махсус салым режимы кертү буенча эксперимент

2019 елның 12 марты, сишәмбе

2019 елның 1 гыйнварыннан Мәскәү, Мәскәү һәм Калуга өлкәләрендә һәм Татарстан Республикасында «һөнәри керемгә салым» махсус салым режимын кертү буенча эксперимент башланды. Салым режимы мобиль кушымта яки «минем салым» шәхси кабинеты ярдәмендә автомат режимда идарә ителә. Шул ук вакытта үзмәшгуль кешегә хисап тапшырырга һәм беркетелгән иминият взносларын түләргә кирәкми.

Хезмәт күрсәткән яки ялланган хезмәткәрләрдән башка гына әйбер саткан һәм моның өчен елына 2,4 млн сумга кадәр акча эшләгән физик затлар үзмәшгуль булырга мөмкин. Яңа режим ике салым ставкасын күздә тота: 4% - хезмәт күрсәткәндә һәм физик затларга сатканда, 6% - юридик затларга һәм шәхси эшмәкәрләргә. Шул ук вакытта бу ставкаларга мәҗбүри медицина иминияте фондына акча күчерүләр кертелгән инде. Эксперимент вакытына 2028 ел ахырына кадәр ставкалар артмаячак.

Теркәлү ысуллары:

1.      Минем салым «түләүсез мобиль кушымта»

2.      Россия Федераль салым хезмәте сайтында «профессиональ керемгә салым» салым түләүченең Кабинеты

3.      Вәкаләтле банклар

Мобиль кушымта аша үзмәшгульлек буларак теркәлү өчен «минем салым» алырга кирәк, ул инде GooglePlay һәм App Store. Салым түләүченең шәхси кабинетыннан файдаланучылар-физик затлар кушымтага шәхси кабинеттан ИНН һәм пароль ярдәмендә керә алалар, аннары кәрәзле телефон номерын расларга һәм үз эшчәнлеге регионын сайларга кирәк. Россия Федераль салым хезмәте ИНН һәм салым түләүченең шәхси кабинетыннан-физик зат пароль ярдәмендә «минем салым» кушымтасында теркәлүдән файдаланырга тәкъдим итә. Булу өчен, кулланучы ЛК, шактый мөрәҗәгать итәргә теләсә кайсы салым инспекциясенә һәм 15 минут эчендә алырга аның теркәү язмасын.

Әгәр Шәхси кабинетка керү мөмкинлеге юк икән, салым түләүче аны алырга җыенмый икән, экспериментта гадиләштерелгән схема буенча катнашырга мөмкин: мобиль кушымта ярдәмендә паспортыңны сканерларга һәм селфи ясарга.

Компьютер аша теркәү өчен Россия Федераль салым хезмәте сайтында  профессиональ керемгә (үзмәшгульләр) салым түләүчеләр өчен шәхси кабинет ачылды.

Бу салым режимында катнашучылар салым декларациясен тапшырудан, касса кулланудан азат ителә, ә профессиональ керемгә салым салына торган операция өчен НДС һәм НДФЛ түләргә кирәкми. Салым органнары белән аралашу дистанцион рәвештә бара. Кушымта клиентлар өчен чекларны автомат рәвештә формалаштыра, ә сату турындагы мәгълүмат онлайн режимда салым органына керәчәк. Ай нәтиҗәләре буенча салым түләүче аның мобиль кушымтасына салым суммасы турында мәгълүмат киләчәк, аны банк счетыннан яисә үзмәшгуль түли.

Экспериментта катнашучылар 10 мең сум салым түләргә хокуклы, аны салымны киметү өчен кулланырга мөмкин. Бу салым режимын эшләгәндә Россия Федераль салым хезмәте потенциаль үзмәшгульләр арасында сораштыру үткәрде. Аның нәтиҗәләре буенча, респондентларның барлык теләкләре дә исәпкә алынды: исәпкә салымга кермичә генә басарга мөмкин, хисап тапшырырга һәм мәҗбүри иминият взносларын түләргә кирәк түгел.

Махсус салым режимын билгеләү буенча Эксперимент федераль әһәмияттәге Мәскәү шәһәрендә, Мәскәү һәм Калуга өлкәләрендә, шулай ук Татарстан Республикасында (Татарстан) «Һөнәри керемгә салым» махсус салым режимын билгеләү буенча эксперимент үткәрү турында 2018 елның 27 ноябрендәге 422-ФЗ номерлы Федераль закон нигезендә үткәрелә.

Махсус сайт булдырылды (https://npd.nalog.ru/), анда яңа салым режимы, аның үзенчәлекләре турында җентекләп өйрәнергә, шулай ук сорауларга җавап алырга мөмкин.

Бүгенге көндә Кама Тамагы районы буенча үзмәшгульләре буларак 19 кеше теркәлде.