Юл-транспорт һәлакәте урынында калган машина йөртүчеләр өчен җәза катгыйланды, анда кешеләр зыян күрде яки һәлак булды

2019 елның 26 апреле, җомга

РФ Президентының 2010 елның 23 апрелендәге 65-ФЗ номерлы Федераль законы белән юл-транспорт һәлакәтендә зыян күргән яки һәлак булган машина йөртүчеләр өчен җәзаны катгыйландыруны Кама Тамагы районы прокуратурасы җиткерә.

Тиешле төзәтмәләр Россия Федерациясе Җинаять Кодексының 264 һәм 264.1 статьяларына, шулай ук Россия Федерациясе Административ хокук бозулар кодексының 12.27 статьясына кертелә. Хәзер «авыр»  зыян күрүчеләр белән юл-транспорт һәлакәте урынын калдырган өчен дүрт елга кадәр иректән мәхрүм итү, үлем - транспорт һәлакәте урынын калдырган өчен-ике яшьтән алып җиде елга кадәр иректән мәхрүм итү каралган. Ике һәм аннан да күбрәк кеше һәлак булган очракта, шоферга тугыз елга кадәр ирегеннән мәхрүм ителү куркынычы яный. Үз чиратында, юл-транспорт һәлакәтләрен калдырган өчен административ җаваплылык башлана, «әгәр җинаять эше билгеләре булмаса».

Элегрәк үлемгә китергән юл-транспорт һәлакәте урынын калдырган машина йөртүче, алкогольгә тест биргән кеше белән чагыштырганда, азрак җаваплылыкка тартылмаган иде. Аның өчен административ җәза гына каралган: машина йөртү хокукыннан ел ярымга кадәр мәхрүм итү яки 15 тәүлеккә кадәр кулга алу.

Кама Тамагы районы прокуроры ярдәмчесе Г. В. Шакурова