Кама Тамагы штп өлкән сержант Николай Григорьевич Ларягинга бюст ачу

2019 елның 13 мае, дүшәмбе

2019 елның 9 маенда Кама Тамагы штп Олы сержант Николай Григорьевич Ларягинга, Бөек Ватан Сугышы Герое, Дан орденының тулы кавалеры Николай Григорьевич Ларягинга һәйкәл ачу тантанасы булды.

Фаҗигале язмыш, аның гражданлык батырлыгы безнең хәтердә калырга тиеш.

Николай Григорьевич Ларягин армиягә 1942 елның мартында алына. Берничә ай укудан соң, аны 31гвардиянең артиллерия полкының 2нче дивизионын, 12 нче гвардия укчылар дивизиясен, 61 нче армиясен, Белоруссия фронтын разведка бүлеге командиры итеп фронтка җибәрәләр.

Үзен яхшы разведчик итеп таныта. Аның җитәкчелегендә разведка дошманның тылдыгына берничә тапкыр сукмый һәм ут нокталарының урнашу урынын, оборона чикләренең санын, составны, техниканың хәрәкәтен ачыклый.

1944 елның 5-7 гыйнварында Николай Александровка авылы өчен барган сугышларда аерылып тора, сугыш вакытында, яраланып, безнең батарея утын дошманның табылган ут нокталарын юк итү буенча төзәтә. Моның өчен.Г.Ларягин III дәрәҗә Дан ордены белән бүләкләнде.

Госпитальдән соң ул яңадан фронтта.

1944 елның 4 ноябрендә Маззелд районында Латвия шәһәренең Рудбаржи шәһәреннән 11 километрда кыюлыгы өчен, икенче дәрәҗә Дан ордены белән бүләкләнгән.

1945 елның 10-13 мартында Розенгартен торак пункты янындагы сугышларда дивизион разведкасы начальнигы вазыйфаларын үтәп, яралана, әмма сафта кала. Икенче каты яраланганнан соң, ул госпитальгә эвакуацияләнә.

Бу сугышларда күрсәткән батырлыклары өчен Николай Ларягин I дәрәҗә Дан ордены белән бүләкләнә.

Н.Г.Ларягин Кама Тамагы районыннан өч дәрәҗәдәге Дан ордены белән бүләкләнгән бердәнбер Бөек Ватан сугышы ветераны. Россиядә Дан орденының тулы кавалерлары-2672 кеше.

Кама Тамагы районының Красновидово авылы урамнарының берсе Ларягин исемен йөртә.