Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы шәһәрлеләрне традицион авыл хуҗалыгы ярминкәләренә чакыра: уникаль эшләнмәләрне Татарстанның 43 районыннан укучылар алып киләчәк

2019 елның 11 октябре, җомга

Шимбә көнне, 12 октябрьдә, Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы республика халкын Казан, Чаллы һәм Зеленодольск районының Октябрьский поселогында («Яңа Тура»сәүдә-ярминкә комплексы) ярминкәләргә арзан бәяләрдән авыл хуҗалыгы продукциясен сатып алырга чакыра. Шәһәр халкы ит, казылык продукциясе, төрле сөт, сыр, йомырка, яшелчә, бал, шикәр, он, ярма һәм Татарстан муниципаль районнарыннан китерелгән башка фермер продукциясен сатып ала алачак.

Исегезгә төшерәбез, көзге ярминкәләр 14 сентябрьдә эшли башлады һәм атна саен Яңа елга кадәр үткәреләчәк. Төрле мәйданчыклардагы ассортиментның үз үзенчәлекләре бар һәм халык ихтыяҗларын исәпкә алып төзелгән. Нинди продукция кирәклеге турында шәһәрлеләр ярминкә мәйданчыкларында хәбәр итә ала. Моның өчен махсус тартмалар каралган.

Бу юлы ТР Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы ТР Мәгариф һәм фән министрлыгы белән берлектә чираттагы үзенчәлекне Әзерләде. Иртәнге 7дән Агропаркка килүчеләрне Татарстанның уку йортлары әзерләгән ярминкә көтә. 43 районның һәркайсы көллият һәм техникумнар, шулай ук башка кызыксынган предприятиеләр һәм оешмалар (мәктәпләр, өстәмә белем бирү учреждениеләре) белән берлектә үз экспозицияләрен тәкъдим итәчәк. Шәһәр халкы үзләре үстергән декоратив-гамәли иҗат эшләнмәләрен, укучылар үстергән консервланган һәм җиләк-җимеш продукциясен сатып ала алачак.

Ярминкәгә килүчеләр шулай ук яшь оста, столяр, тимерчеләр һәм чүкү осталарының кул эшләнмәләрен сатып ала алачаклар. Ә Казан радиомеханика көллияте студентлары пенсионерларга ярдәм итәчәк-механиклар төзек булмаган көнкүреш электрон җиһазларын бушлай сата. Шулай ук студентлар, тулы масштаблы цифрлы телевидениегә күчү сәбәпле, өлкән яшьтәге казанлыларга кабул итү телевизион җиһазларын урнаштыруда һәм көйләүдә ярдәм итүгә гаризалар кабул итәчәк. Исегезгә төшерәбез, 2019 елның 14 октябреннән аналог эфир телевидениесе өзеләчәк. Шуңа күрә ярминкә вакытында пенсионерлар һәм инвалидлар Казан радиомеханика көллиятенең тиешле мәйданчыгында үзләренең гаризаларын калдыра алалар.

Чара кысаларында музыкаль программа уздыру планлаштырыла, ә ярминкә урыннарында муниципаль районнар җыр, бию һәм башка үзешчән сәнгать номерлары белән чыгышлар оештыралар.

«Ярминкә урынын иң яхшы бизәгән өчен», «ярминкәнең мәдәни-массакүләм программасында актив катнашкан өчен», «куелган продукциянең иң яхшы ассортименты өчен», «продукция сатуда иҗади якын килү өчен», «ярминкә урынын югары дәрәҗәдә оештырган өчен»дигән номинацияләр буенча ярминкә корылмалары смотр-конкурсын уздыру да планлаштырыла.

Авыл хуҗалыгы ярминкәләренә шәһәр халкы, бигрәк тә өлкән буын вәкилләре бик теләп йөри һәм зур социаль әһәмияткә ия. Традиция буенча, шимбә көнне Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы җитәкчелеге Казандагы ярминкә мәйданчыкларында шәхсән булачак.

Авыл хуҗалыгы ярминкәләренең адреслары һәм урыны белән Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының рәсми сайтында танышырга мөмкин.

ТР Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы матбугат хезмәте