Православие динендәге имин чиркәү бәйрәме

2020 елның 14 гыйнвары, сишәмбе

18 гыйнвардан 19 гыйнварга каршы төндә православие дөньясы Чукындыру бәйрәмен билгеләп үтә. Бәйрәм алдыннан һәм Хач ману көнендә барлык православие храмнарында суны яктырту йоласы башкарыла. Бу көнне, гадәттәгечә, меңләгән мөэминнәр табигый чыганакларга ашкынып, бәкедә коенырга ашыга.

Татарстан Республикасы шәһәрләрендә һәм авылларында ел саен Крещение бәйрәме алдыннан су объектларында дин тотучыларның массакүләм су коену өчен бәкеләр киселә һәм җиһазландырыла.

Кама Тамагы инспекторлык участогы кешеләр иминлеген тәэмин итү максатларында коену вакытында су коенырга юл куймаска тәкъдим итә:

халык күпләп җыела торган бозда;

бер үк вакытта бер кешедән артык булу;

исерек килеш һәм башка төр исерек хәлдә кешеләрне коену;

су астында йөзү белән бәйле гамәлләр башкару,

пошкырыну;

су объектларын һәм ярларны пычрату һәм чүпләү;

коймалау.

Балаларны су коенырга әти-әниләре яки өлкән туганнары белән генә рөхсәт ителә.

Еш кына һава шартлары сулыкларның боз катламының ныклыгына уңай йогынты ясамый, шуңа күрә мондый очракларда җирле үзидарә органнарына ярдан кергән сәүдәгәрләрне җиһазландырырга киңәш ителә.

Купелда коену кагыйдәләре

Яр буенда махсус җиһазландырылган купелларда (бәкеләрдә) коенырга, коткару станцияләре янында, коткаручылар күзәтүе астында булырга кирәк.

Су коеныр алдыннан тәнне җылытырга, разминка ясап, йөгерергә кирәк.

Буага уңайлы, тайгак һәм җиңел сулышлы аяк киеменә якын килергә кирәк.

Яхшырак файдаланырга ботинки яки шерстяные оекбашлар өчен барып җитәргә бәкегә. Аякларын кискен ташлардан һәм тоздан саклаучы, шулай ук бозда тайгаланмый торган махсус резин тапочкалардан файдалану да мөмкин, бәкегә акрын һәм игътибар белән барырга кирәк.

Организмның гомуми сулышын булдырмас өчен, 1 минуттан артык бәкедә ятмаска. Су коенганнан соң тиз арада махров сөлге белән юынырга һәм коры кием кидерергә кирәк. Иммунитетны ныгыту һәм суыту мөмкинлекләрен кайнар чәй эчәргә кирәк.

ГИМС Кама Тамагы инспекторлык участогы җитәкчесе А. В. Ананьев