Аномаль салкын һава торышы турында буран кисәтүе

2023 елның 10 декабре, якшәмбе

Хөрмәтле гражданнар! «Татарстан Республикасы Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохит мониторингы идарәсе» фдбудан:

Давыл кисәтүе

аномаль салкын һава торышын билгеләү турында

11 декабрьдә Татарстан Республикасы территориясендә һәм Казанда төнлә һәм иртән һава температурасының -25 кадәр төшүе көтелә..-28, урыны белән 30га кадәр..-35 (Казанда -25, түбән урыннарда -28гә кадәр), көндез төньяк һәм көнчыгыш районнарда урыны белән -25 сакланачак.

Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсе:

Салкыннан һәм туңудан саклану өчен, урамга чыкмаска, балалар, Йорт хайваннары урамда озак вакыт булудан качарга һәм Ерак сәяхәтләрдән тыелырга кирәкми.

Туңу куркынычының төп факторлары булып: тыгыз һәм дымлы кием һәм аяк киеме, кан тамырлары белән проблемалар, алкоголь исереклеге, шулай ук хәлсезлек һәм артык арыганлык тора. Салкыннан саклану өчен катламлы киенегез – һава катламнары җылылыкны саклый, җылы инсоллар һәм йон носки киегез – алар дымны сеңдерәләр, аякларын коры калдыралар, җылы варежкалар, баш киеме һәм шарфсыз салкынга чыкмагыз; даими актив хәрәкәт кирәк.

Көчле салкыннарда ерак йөрмәү һәм сәяхәт итмәү яхшырак. Автомобиль механизмнарында юл-транспорт һәлакәтләре һәм кинәт килеп чыккан хаталар куркынычы кискен арта. Машина йөртүчеләргә дә үз куркынычсызлыкларын истә тотарга кирәк-сезон буенча киенергә, җылы кием һәм аяк киеме турында онытмаска, кайнар чәй запасы булырга, мөмкин кадәр ягулык запасы булырга тиеш.

Автомобильдә начар күрү шартларында хәрәкәт иткәндә артык үзгәртеп корулардан, узып китүләрдән, алданудан баш тартырга кирәк.

Кинәт тормозлаудан сакланырга кирәк: туктау кирәк булганда тизлекне җайлы киметергә кирәк. Тормоз педаленә берничә тапкыр басыгыз, шуның белән артыгызда хәрәкәт итүче машина йөртүчеләрне кисәтүче сигнал бирегез.

Мөмкин булса, сәяхәтләрдән сакланыгыз, табигатьтә озак йөрүдән баш тартыгыз.

Туңганда беренче ярдәм:

Әгәр дә ул салкын булса-тиешенчә җылыныгыз, җылы бүлмәдә берничә сәгать утырыгыз, ашагыз. Әгәр дә туңу булса, шунда ук табибка мөрәҗәгать итегез. Әгәр дә медицина ярдәме булмаса, өстән яки тирән туңу белән нәрсә эшләргә?

- Зыян күрүчене киендерегез. Дымлы киемегезне алыгыз һәм аны җылы таблицаларга һәм одеялларга төрегез. Зыян күргән тән өлешләренә кагылмаска!

- Җылы суда җылыт. Су температурасы 40-42 0С. әгәр термометр булмаса, кулыгызны терсәккә суга батырыгыз. Кайнар булмаса, температура дөрес. Туңдырылган урынны суга батырыгыз һәм тире алсу төскә кергәнче һәм сизгерлек кайтканчы тотыгыз. Зыян күргән участок савыт-саба диварларына кагылырга тиеш түгел. Әгәр дә йөзегез яки колакларыгыз туңса, җылы компрессларны йомшак сөлге итегез (суга батырыгыз һәм сыгыгыз).

- Киптерегез һәм төрегез. Тере порошок булгач, киптерегез һәм зарарланган урынны чиста матдә белән урыгыз. Әгәр бу аяк яки кул икән, һәр бармакны урарга яки мамык шарларны бармаклар арасында куярга кирәк, шул рәвешле, участокны киптерергә һәм инфекция зарарланган тире аша үтеп кермәскә.

- Сыеклык җитмәүне тутырыгыз. Алкогольдән башка җылы эчемлекләр. Бу нормаль тән температурасын торгызырга һәм кан әйләнешен яхшыртырга ярдәм итәчәк.

Янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен истә тотыгыз һәм үтәгез:

· алкоголь эчмәгез, беркайчан да караватта тәмәке тартмагыз!

· балаларны күзәтүсез калдырмагыз, аларны янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләренә өйрәтегез;

· беркайчан да электр чыбыкларын кулланмагыз, электр челтәрен артык йөкләмәгез, электр җылыткычларын кулланганда сак булыгыз;

· электр һәм газ приборларын караучысыз калдырмагыз.

Онытмагыз: янгын үзеннән-үзе чыкмый. Аның сәбәбе-кешеләрнең ваемсызлыгы һәм ут белән эш итүдә саксызлыгы. Алкоголь исереклегендә кеше үз-үзен һәм үз гамәлләрен контрольдә тота алмый, һәм бигрәк тә башка кешенең тормышы өчен бернинди җаваплылык та ала алмый.

Архивтан алынган Фото.

Һәркайсы бәла – каза очрагында сез һәрвакыт бердәм ашыгыч хезмәтләр чакыру номерына мөрәҗәгать итә аласыз «112». Шалтыратулар тәүлек әйләнәсе һәм шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай кабул ителә.

Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсенең" ышаныч телефоны " 8 (843) 288-46-96.