Авыл хуҗалыгы товарлары җитештерүчеләренең - җир кишәрлекләренең хокук ияләренең игътибарына

2023 елның 14 декабре, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Кама Тамагы муниципаль районының Мөлкәт һәм җир мөнәсәбәтләре палатасы җир кишәрлекләренең (шул исәптән авыл хуҗалыгы товарлары-йөртүчеләр һәм фермер хуҗалыклары) хокук ияләренең игътибарын «авыл хуҗалыгы җитештерүе өчен», «крестьян (фермер) хуҗалыгын алып бару өчен», «авыл хуҗалыгы (фермер) хуҗалыгын алып бару өчен» рөхсәт ителгән файдалану төрләре булган авыл хуҗалыгы җирләреннән рөхсәт ителгән файдалану төрен үзгәртү зарурлыгы турында юнәлтә авыл хуҗалыгы, авыл хуҗалыгы файдалануы өчен, һәм шундый ук җирләрне рөхсәт ителгән куллану төрләренә «бөртекле һәм башка авыл хуҗалыгы культуралары үстерү», яки «чүп үләннәрен чабу, авыл хуҗалыгы хайваннарын көтү».

Игътибар итегез, рөхсәт ителгән куллану төрләрен үзгәртүне 2024 елның 1 гыйнварына кадәр тәмамларга кирәк, 1 гыйнвардан соң мондый җир кишәрлекләре буенча салым гектарына 30 000 сумга кадәр (хәзерге вакытта салым гектарына уртача 60-120 сум тәшкил итә) югары күләмдә исәпләнәчәк.

Салым йөкләмәсенең кискен артуы тискәре нәтиҗәләргә китерергә мөмкин, хәтта авыл хуҗалыгы товарлары җитештерүчеләрнең күпләп банкротлыгына кадәр.

Җир кишәрлекләренең исемлегендә рөхсәт ителгән куллану төрен төгәлләү таләп ителә торган җир кишәрлекләренең кадастр номерлары күрсәтелгән.