Чек-лист: эшкуарлык эшчәнлеге туктатылган очракта, ИПны ничек ябарга

2023 елның 14 декабре, пәнҗешәмбе

Эшмәкәр бизнесны ябарга карар кыла. Эшчәнлекне туктату турында карарны тиешле гариза белән рәсмиләштерергә кирәк. р26001и формасында аны теркәү органына – Татарстан Республикасы буенча Россия Федераль салым хезмәтенең 18 нче районара ИФС -. җибәрергә кирәк.

«Бизнесны дәүләт онлайн-теркәве» сервисы әлеге гаризаны электрон форматта тиз һәм уңайлы итеп җибәрергә мөмкинлек бирә, документларга көчәйтелгән квалификацияле электрон имза белән, шулай ук «Госключ»мобиль кушымтасы ярдәмендә кул куя. Документларны теркәү органына "дәүләт ачкычы" н кулланганда җибәрү турында тулырак мәгълүматны сылтама буенча үтеп табып була https://www.nalog.gov.ru/rn77/goskey/.

Моннан тыш, гаризаны турыдан-туры инспекциягә бирергә мөмкин, бу очракта 160 сум күләмендә дәүләт пошлинасы түләү таләп ителәчәк, яки КФҮ бүлеге аша, анда гариза бирүченең имзасының чынлыгын нотариаль раслау һәм дәүләт пошлинасы таләп ителми.

Эшмәкәрлек эшчәнлеген туктатканнан соң шәхси эшмәкәрлекне «ябып кую» процедурасы иминият взнослары буенча бурычны арттырудан саклану өчен кирәк. Эшмәкәр статусын югалткан очракта да, физик затның Россия Федерациясе Салым кодексының 430 маддәсенең 5 пункты нигезендә шәхси эшмәкәр буларак теркәлгән чор өчен фиксацияләнгән түләүләр түләү бурычы саклана. Иминият взнослары суммасын фиксированный түләүләр рәвешендә калькулятор ярдәмендә Фнсроссия сайтында исәпләп чыгарырга мөмкин: nalog.gov.ru/Электронные иминият взносларын исәпләү сервислары/ калькуляторы. Иминият взносларын «салымнар һәм пошлиналар түләү»сервисы аша түләү уңайлырак.