"Хезмәтне яратучыларны кеше хөрмәтли"

2018 елның 8 октябре, дүшәмбе

2018 елның 8 октябрендә Королева Мария Емельяновнаны 90 яшьлек юбилее белән Татарстан Республикасы Кама Тамагы муниципаль районы Башлыгы Павел Николаевич Лоханов, Башкарма комитет җитәкчесенең социаль мәсьәләләр буенча урынбасары Елена Владимировна Сороковнина һәм Варварино авыл җирлеге башлыгы Рушан Тимербатыр улы Нотфуллин котладылар.

Мария Емельяновнага чәчәкләр, истәлекле бүләкләр һәм РФ Президенты В. В. Путиннан котлаулар тапшырылды.

19728 елның 8 октябрендә Тәмте районының Варварино авылында 8 кеше булган гаиләдә Мария Емельян кызы Королева туа. Вакытүтә, кыз үсә һәм мәктәпкә бара, 8 сыйныфны тәмамлый, Ключищиларда бухгалтерлык курсларына укырга керә алмый, сугыш килеп җитә.

13 яшеннән Мария Емельяновна колхозда эшли. Колхозда эшләгән өчен 0,250 гр икмәк бирәләр. Күмәк хуҗалыкның гомуми җыелышы карары буенча хезмәт стажы-16 ел була. Сугыш вакытында ашарга юк иде. Аланнан кыргый суган, туңган бәрәңге һәм гөмбә җыйганнар.

Мария Емельяновна гомер буе колхозда эшләгән. Складта 37 ел эшләгән. Шунда ук яраткан кешесенә кияүгә чыга һәм кызын таба .  50 яшендә пенсиягә чыга, пенсиядә әле 20 ел эшли. Мария Емельяновна бик иртә тол кала, 7 баланы бер-берсенә күтәрергә туры килә.

Хәзерге вакытта Мария Емельяновнаның 14 оныгы һәм 11 оныкчыгы бар.

Хәзерге вакытта ул кызы Афанасьева Анастасия белән үз йортында яши.