Навигация тәмамлана - суд хуҗаларына игътибар!

2020 елның 22 октябре, пәнҗешәмбе

Суднолар йөри торган сулыкларда ел саен навигация (йөзә торган) хәл ноябрьнең 20нче числосында төшерелә.

Бүгенге көндә республиканың су объектларында су температурасы 6 градуска якын, агымдагы атна ахырында фаразланыла торган һава температурасы кышкыга якынлаша. Мондый температура булганда боз барлыкка килү процессы башлана, ә эчке сулыкларда, култыксалар үлчәүләрендә боз киртәләре барлыкка килә. Димәк, эчке сулыкларда кече судноларның йөзүен тәмамларга кирәк.

Инспекторлык участогы Кече судноларның барлык суднолары җитәкчеләренә 2020 елгы навигацияне тәмамларга, кече судноларны сулыклардан күтәрергә һәм судноларны кышкы саклауга күчерү буенча тиешле консервацион эшләр башкарырга кирәк.

Боз кату чоры якынлашуга бәйле рәвештә, су объектлары кешеләр тормышы һәм сәламәтлеге өчен, авыр бозга чыкканда, тыю билгеләре һәм күрсәткечләренә карамыйча, зур куркыныч тудыра. Кышкы чорда һәлакәтләрнең төп саны күчмә чорда теркәлә.

Әйтик, ел саен боз астында кешеләрнең боз астына китүе очраклары теркәлә.

2019-2020:

5 кеше һәлак булды;

1 кеше һәлак булган, 1 кеше коткарылган.

2018-2019:

1 кеше һәлак булган;

1 кеше һәлак булган, 1 кеше коткарылган.

Халык күпләп бозга чыга торган урыннарда (боз астында балык тотарга яратучылар) хәлләрне контрольдә тоту өчен, республиканың су объектларында, республика гадәттән тыш хәлләр министрлыгы, һава мендәрендәге судноларны кулланып, тәүлек буе коткару постлары урнаштырачак. Балыкчылар күп җыелган урыннарда тәүлек буе эшли торган 9 постны урнаштыру планлаштырыла.

Спас, Тәтеш һәм Кама Тамагы районнары кергән һәм бозга һәвәскәр балыкчыларның күбесе чыга торган Кама Тамагы инспекторлык участогы җаваплылыгы зонасында «Славир 9У» судносы кулланып, «Кама Просторы»РТБ базасында аерым пост чыгарылачак.

Көзге чорда һәм боз белән тәэмин итү чорында судагы бәхетсезлек очракларын булдырмас өчен дәүләт Кече көймәләр буенча дәүләт инспекциясе инспекторлары балык тотарга яратучыларга саклык чараларын искә төшерә:

- боз кузгалган чорда сулыкка чыкмагыз
төзек булмаган йөзү чарасында бигрәк тә ПВХ көймәләрендә, чөнки йөзү запасы белән тәэмин ителгән мотодка бортларында боз барлыкка килә, ПВХ көймәсе боз ватыкларына җиңел зыян китерергә мөмкин һәм аз гына дулкынланганда мотолодка батарга мөмкин;

- коткару чараларыннан башка (жилет, күкрәк билгесе һ. б.));
— түгел перегружайте йөзү чарасы;
Салкын суда кеше үлеменең төп сәбәпләре:
Суыту, чөнки организм тарафыннан җитештерелә торган җылылык җылылык җылылык җылылык югалтуларны кайтару өчен җитәрлек түгел.
Үлем салкын суда, кайчагында салкын суга төшүгә караганда иртәрәк килеп чыгарга мөмкин, моның сәбәбе-суга чумганнан соң беренче 5-15 минутта үсүче үзенчәлекле "салкын шок" булырга мөмкин.
Бозу функциясе сулыш, вызванное массивным раздражением салкын рецепторов тире.
Тиз югалту тактильной чувствительности. Булганда янында коткару лодкой, терпящий бәла кайчагында алмый мөстәкыйль рәвештә кайтырга, аңа, чөнки температура тире бармак кими кадәр температура әйләнә-тирә су.

Ата-аналарга аерым үтенеч: сез һәрвакыт балаларыгызны контрольдә тотарга һәм аларның кайда урнашулары турында белергә, аларны уйланылмаган гамәлләрдән, бигрәк тә боз кату чорында кисәтергә тиеш!