Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренешләрнең интенсивлыгы турында Консультация-кисәтү

2021 елның 21 июле, чәршәмбе

Хөрмәтле гражданнар! "Татарстан Республикасы Гидрометеорология һәм әйләнә - тирә мохитне күзәтү идарәсе" ФДБУ нән  22 нче июльнең 06.00 сәгатеннән алып 22.00 сәгатенә кадәр метеорологик күренешләрнең  көчәюе турында Консультация-кисәтү килде.

Татарстан Республикасы территориясендә һәм Казан шәһәрендә 2021 елның 22 июлендә көндез һәм кич белән урыны белән көчле яңгыр, яшен, төньяк җилнең тизлеге секундына 15-20 метрга кадәр җитәргә мөмкин.

Җил көчәйгәндә:

1. Биналарда булырга , чыгып йөрүне чикләргә  киңәш итәбез. Балаларны караучысыз калдырмаска .

2. Әгәр көчле җил чыкканда урамда калсагыз, җир асты кичүләрендә яисә биналарның подъездларында яшеренергә киңәш итәбез. Көчле җилдән йортлар диварлары янында ышыкланырга ярамый, чөнки түбәләрдән шифер һәм башка түбә материалларының төшүе ихтимал. Бу җәмәгать транспорты тукталышларына, төзелеп бетмәгән биналарга да карый.

3. Урамда реклама щитларыннан, вывескалардан, юл билгеләреннән, электр тапшыру линияләреннән ераграк торырга кирәк.

4. Биек агачлар янында торырга ярамый, шулай ук алар белән янәшә куелган автотранспортка  сынган  ботаклар зур куркыныч тудыра .

5. Көчле җил вакытында электр тапшыру линиясе астында тору һәм өзелгән электр үткәргечләренә якын килү бик куркыныч.

6.  Өске катларның тәрәзәләреннән төшкән ватык пыялалар, шулай ук  җилдә купкан  түбә һәм декор элементлары куркыныч тудыра. Мондый куркыныч төзелә торган яки ремонтлана торган биналар тирәсендә күбрәк була.

7. Йортларның барлык тәрәзәләрен дә тыгыз итеп ябарга, балконнардан һәм лоджийдан тышка коелырга  мөмкин булган предметларны алып куярга кирәк.

8. Торакта яисә эш урыннарында тәрәзәләрдән мөмкин кадәр ераграк торырга кирәк.

Яшен вакытында:

Әгәр дә Сез яшен вакытында велосипедта яки мотоциклда булсагыз, һичшиксез, хәрәкәтне туктатыгыз һәм үз транспорт чарагыздан якынча 30 метр ераклыкта яшеренегез. Автомобильдә йөрүне дә дәвам итәргә кирәкми. Туктарга, машинаның тәрәзәләрен ябарга һәм яшен узганны көтәргә кирәк.

Әгәр яшен вакытында сез ачык урында торсагыз, мөмкин булганча, түбәнлектә  комлы яки ташлы җиргә ятырга  киңәш ителә. Сезнең янәшәгездә елга, күл яки Буаның булмавы мөһим, чөнки су – Яхшы проводник, ә яшен сугу сулыктан 100 метр радиуста тарала.

Машина йөртүчеләргә юл хәрәкәте вакытында игътибарлы булырга кирәк.

Җәяүлеләргә автотрассалар аша чыкканда һәм алар янында булганда аеруча сак булырга кирәк.

Ерак араларга барудан баш тартыгыз.

Теләсә нинди бәла булган очракта сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне бердәм чакыру номерына – «101,112» мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек әйләнәсе шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай кабул ителә.

ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең "ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.