Яранова Нина Федоровна 95 еллык юбилеен билгеләп үтә

2021 елның 12 октябре, сишәмбе

12 октябрь көнне шәһәр тибындагы поселогында яшәүче Куйбышев Затоны Яранова Нина Федоровна зур юбилеен билгеләп үтә - 95 яшь! Өлкән буын кешеләренең күбесенең Нина Федоровнага авыр һәм зур тормыш юлы артта калган. Ул тирә-юньдәгеләрне ихтирам һәм намус белән үтте. Ул үз гомерендә шатлык та, кайгы да кичергән гади рус хатыны. Аның язмышы ул авыр елларда яшәгән күп кенә кешеләрнең язмышына охшаган.

95 яшендә юбиляр акылның гаҗәеп ачыклыгын һәм тормыш сөючәнлеген саклап калган. Үзенең авыр хезмәт биографиясен бик вак-төяк нечкәлекләре белән хәтерли. Сугыштан соңгы коточкыч чорда аның балачагы, яшьлеге, олыгаю чоры уза.

Нина Федоровна 1926 елның 12 октябрендә Кама Тамагы районының Кирель авылында туа. Кирель мәктәбендә 7 сыйныфны тәмамладым. Бөек Ватан сугышы башлангач, 15 яшендә ул тракторчы булып укый һәм кырда эшли. 1946 елның февралендә 19 яшендә кияүгә чыга. Декабрьдә улын, аннары ике кызын тапты. Пенсиягә кадәр Волготанкерда эшләдем.

Бүләкләре бар: хезмәт ветераны, Юбилей медальләре, тыл хезмәтчәне.

Нина Федоровнаның 8 оныгы һәм 11 оныкчыгы бар. Бүгенге көндә Нина Федоровна Куйбышев Затоны бистәсендә үз йортында яши, анда оныклары һәм оныкчыклары даими килә.

95 яшендә исем бәйрәме бик аралашучан һәм кунакчыл. Нина Федоровна озын, вакыйгаларга бай, яхшы эшләр һәм казанышлар белән яши, аның өчен аңа күп кенә кыенлыкларны һәм сынауларны җиңәргә туры килә, әмма шул ук вакытта ул рухи күтәренкелеген һәм аңа хас оптимизмын югалтмый.