Дәүләт комитеты җайга салына торган оешмаларның финанс-хуҗалык эшчәнлеге нәтиҗәләрен анализлый һәм билгеләнгән тарифларның оешмаларның финанс-икътисадый торышына йогынтысын анализлый

2021 елның 13 октябре, чәршәмбе

«Җитештерү һәм куллану калдыклары турында» 1998 елның 24 июнендәге 89-ФЗ номерлы, «Җылылык белән тәэмин итү турында» 2010 елның 27 июлендәге 190-ФЗ номерлы, «Су белән тәэмин итү һәм су бүлеп бирү турында» 2011 елның 7 декабрендәге 416-ФЗ номерлы Федераль законнар нигезендә, Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 2010 елның 15 июнендәге 468 номерлы карары белән расланган Тарифлар буенча Татарстан Республикасы Дәүләт комитеты (алга таба - Дәүләт комитеты) турындагы нигезләмә нигезендә, Дәүләт комитеты җайга салына торган оешмаларның финанс-хуҗалык эшчәнлеге нәтиҗәләрен анализлый һәм әлеге оешмаларның 2021 елның 9 ае нәтиҗәләре буенча күрсәтелгән оешмаларның финанс-икътисадый торышына билгеләнгән тарифларның йогынтысын анализлый.

Бәян ителгәннәрне исәпкә алып, Сезгә 2021 елның 1 ноябренә кадәр ЕИАС шаблоннары форматында ягулык-энергетика комплексы һәм торак-коммуналь хуҗалык оешмалары тарифларын фаразлауның һәм анализлауның бердәм мәгълүмати-аналитик системасы аша түбәндәге мәгълүматны тапшырырга кирәк:

1. Су белән тәэмин итү хезмәтләренең үзкыйммәтен Калькуляцияләү (CALC.VS.PRD.2.16);

2. Кисәтү хезмәтләренең үзкыйммәтен Калькуляцияләү (CALC.VO.PRD.2.16);

3. Каты коммуналь калдыкларны (CALC.TKO.PRD.2.16) эшкәртү, зарарсызландыру һәм күмүнең үзкыйммәте Калькуляциясе;

4. Җылылык энергиясен җитештерү һәм тапшыру белән бәйле чыгымнарның Калькуляциясе (CALC.TS.NOTCOMBI.PRD.2.16);

5. Җылылык энергиясен тапшыру буенча хезмәтләрнең үзкыйммәтен Калькуляцияләү (CALC.TS.TRANS.PRD.2.16).

Күрсәтелгән шаблоннар ЕИАС системасы аша җибәрелде, шулай ук Дәүләт комитеты сайтында «Документлар», «Дәлилләнүче оешмаларга» бүлегендә («Коммуналь комплекс оешмасы», «Электро- һәм җылылык энергетикасы» бүлекчәсендә) урнаштырылган. Дәүләт тарафыннан җайга салына торган хезмәтләр күрсәтү өлкәсендә тискәре финанс нәтиҗәсе булган очракта, 2021 елның 9 аендагы эш нәтиҗәләре буенча Дәүләт комитетына чыгымнар барлыкка килү сәбәпләре турында төгәл исәпләүләр һәм нигезләүләр белән аңлатма язуы, шулай ук оешманың финанс хәлен тотрыклыландыру буенча кабул ителгән чаралар турында мәгълүмат бирергә кирәк.

Коммуналь хезмәтләр күрсәтү яки оешма ябылу туктатылган очракта, бу хакта Дәүләт комитетына язма рәвештә хәбәр итәргә кирәк, хатка раслаучы документларны да кушып. Дәүләт комитеты шаблоннарны корректлы тутыру кирәклегенә игътибар итә:

- су белән тәэмин итү өлкәсендә тарифларның төрле төрләре булган очракта күрсәткечләр бер шаблонда тиешле биттә аерым калькуляцияләр өстәү юлы белән, мәсәлән: 1) техник су, транспорт белән тәэмин итү; 2) техник су, су әзерләүгә кадәр (кабат файдаланыла торган, ачык төстәге һ.б.);

- су бүлеп бирү өлкәсендә тарифларның төрле төрләре булган очракта, күрсәткечләр бер шаблонда тиешле биттә аерым калькуляцияләр өстәү юлы белән тутырыла, мәсәлән: 1) су агызу, хуҗалык-көнкүрештәге агым сулары; 2) су агызу, сәнәгать агып төшү сулары (өске, аеруча пычранган, яңгыр сулары, химик, шламлы көнчыгыш сулары һ.б.);

- муниципаль берәмлекләр буенча тарифлар дифференциацияләнгән очракта күрсәткечләр бер шаблонда тиешле биттә аерым калькуляцияләр өстәү юлы белән тула;

- тариф дифференциациясез төрле муниципаль берәмлекләрдә хезмәтләр күрсәткән очракта, муниципаль берәмлекләр исемлеге «МО исемлеге» битендә күрсәтелә, «Калькуляция» битендә билгеләнгән тарифка туры килә торган бер калькуляция тутырыла.

Хисап бирү мәсьәләләре буенча Дәүләт комитетының коммуналь өлкә оешмалары мониторингы бүлеге белгечләренә (843)221-82-70, 221-82-73, 221-82-77.