Татарстан Республикасы территориясендә җир кишәрлекләренең кадастр хакын билгеләү турында хисап проектын урнаштыру, шулай ук Хисап проектына искәрмәләр бирү тәртибе һәм сроклары турында белдерү

2022 елның 12 августы, җомга

Татарстан Республикасы Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгы хәбәр итә.

«Дәүләт кадастр бәяләве турында» 2016 елның 3 июлендәге 237-ФЗ номерлы Федераль закон һәм ТР Җир һәм мөлкәт мөнәсәбәтләре министрлыгының 04.06.2001 №1729-р «Татарстан Республикасы территориясендә урнашкан җир кишәрлекләренә дәүләт кадастр бәясен үткәрү турында» боерыгы нигезендә хәзерге вакытта Татарстан Республикасы территориясендә җир кишәрлекләренә дәүләт кадастр бәяләве үткәрелә.

Җир кишәрлекләренең кадастр бәясен билгеләү нәтиҗәләре буенча «дәүләт кадастр бәяләве үзәге» дәүләт бюджет учреждениесе (алга таба – «ЦГКО» ДБУ) электрон документ формасында арадаш хисап документлары (алга таба – хисап проекты) төзегән.

02.08.2022 исәп-хисап проектында булган белешмәләр һәм материаллар дәүләт кадастр бәясе фондын алып бару тәртибендә каралган күләмдә дәүләт кадастр бәяләве мәгълүматлары фондында «Интернет» мәгълүмат-телекоммуникация челтәрендәге дәүләт теркәве, кадастр һәм картография федераль хезмәтенең рәсми сайтында утыз көнгә урнаштырылган.

Хисап проекты, кушымталарны да кертеп, тулы күләмдә «эшчәнлек» бүлегендә, «ҮГКО» ДБУ рәсми сайтында «хисап проекты» бүлекчәсендә урнаштырылган http://cgko.tatarstan.ru " Интернет «мәгълүмат-телекоммуникация челтәрендә.

31.08.2022 елга кадәр хисап проектына карата искәрмәләр теләсә нинди кызыксынган затлар тарафыннан «ЦГКО» ДБУГА шәхсән, почта аша яки «Интернет»мәгълүмат-телекоммуникация челтәрен кулланып, электрон документ формасында тапшырылырга мөмкин. Моннан тыш, Хисап проектына карата искәрмәләр «Татарстан Республикасында дәүләт һәм муниципаль хезмәтләр күрсәтүнең күпфункцияле үзәге» дәүләт бюджет учреждениесенең теләсә кайсы филиалына (алга таба – «КФҮ»ДБУ) тапшырылырга мөмкин.

Проектка искәрмәләрне тапшыру көне дип аның «ҮККО» яки «КФҮ» ДБУ тарафыннан календарь почта штемпелен тапшыру турында хәбәрнамәне (аны почта элемтәсе җибәргән очракта), яки аны «Интернет»мәгълүмат-телекоммуникация челтәреннән файдаланып тапшыру көне санала.
Хисап проектына карата искәрмә аның асылын бәян итү белән бергә үз эченә алырга тиеш:

1) физик затның фамилиясе, исеме һәм атасының исеме (соңгысы-булган очракта), юридик затның тулы исеме, элемтә өчен телефон номеры, арадаш хисап документларына искәрмә биргән затның электрон почта адресы (булган очракта) ;

2) кадастр номеры һәм (яки) күчемсез милек объектының кадастр бәясен билгеләүгә карата арадаш хисап документларына искәрмә бирелә торган адресы;

3) искәрмә (теләк буенча) бирелә торган арадаш хисап документларының битләренең номерларын күрсәтү.

Искәрмәләргә кадастр бәясен билгеләгәндә җибәрелгән хаталарның булуын раслаучы документлар, шулай ук күчемсез милек объектының характеристикалары турында декларация дә кертелергә мөмкин.
Күчемсез милек объектларының характеристикалары турында декларация формасы һәм аны карау тәртибе «күчемсез милек объекты характеристикалары турында декларацияне карау тәртибен, шул исәптән аның рәвешләрен раслау турында»27.12.2016 ел, №846 Россия Федерациясе Икътисадый үсеш министрлыгы боерыгы белән расланды.

Хисап проектына карата искәрмәләр кабул ителә:

1) 420021, Казан шәһәре, Париж Коммунасы ур., 8 йорт (бина почмагыннан керү, документларны кабул итү зонасы «БТИ»АҖ);

2) Татарстан Республикасы территориясендә урнашкан «КФҮ» ДБУ филиаллары (1 нче кушымта http://mzio.tatarstan.ru/rus/uvedomleniya.htm);

3) «ЦГКО» ДБУ электрон почтасы буенча электрон документ формасында (шәхси имзасы белән сканерланган документ): Gbu.Cgko@tatar.ru

Тулырак мәгълүмат, шул исәптән күчемсез милек объектларының характеристикалары турында декларация формасы һәм аны карау тәртибе «ҮГКО» ДБУ сайтында урнаштырылган http://cgko.tatarstan.ru.