Балаларның ата-аналарына 0 яшьтән 17 яшькә кадәр

2023 елның 19 гыйнвары, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Кама Тамагы районында клиентлар хезмәте (бүлек хокукларында) ата-аналар өчен 3 яшькә кадәрге беренче һәм өченче балага, шулай ук 3 яшьтән 8 яшькә кадәр һәм 8дән 17 яшькә кадәр булган берничә түләүне берләштерә торган бердәм пособие турында хәбәр итә.

Бердәм пособие кертелгәндә күчеш чоры каралган: 2022 елның 31 декабренә кадәр балалары туган гаиләләр алдагы түләүләрне калдыра яки яңа пособие рәсмиләштерә ала. Иске кагыйдәләр буенча түләүләр алу мөмкинлеге гаиләләрдә хокук чоры беткәнче саклана.

Айлык түләү бер елга билгеләнә һәм гариза буенча озайтыла.

Әгәр дә гариза бала туганнан соң ярты ел эчендә бирелсә, пособие туганнан бирле бирелә, ләкин 2023 елның 1 гыйнварыннан да иртәрәк түгел. Әгәр дә соңрак мөрәҗәгать итү айыннан булса, ләкин 2023 елның 1 гыйнварыннан иртәрәк түгел.

Түләү түбәндәге шартларны үтәгәндә мохтаҗлыкны бәяләүне исәпкә алып аз керемле гаиләләргә бирелә:

гаиләдә кешегә айлык керем җан башына региональ яшәү минимумыннан артмый;

гаилә милеге билгеләнгән критерийларга туры килә;

мөрәҗәгать итүче һәм пособие билгеләнгән балалар – Россия Федерациясендә даими яшәүче РФ гражданнары.

Айлык пособие күләме гаилә кеременә бәйле һәм булырга мөмкин:

Төбәктәге балага яшәү минимумының 50% ы-төп түләү күләме;

75% — гаиләнең җан башына уртача кереме яшәү минимумыннан кимрәк булган очракта билгеләнә;

100% — әгәр балага төбәк яшәү минимумының 75% күләмендә пособие билгеләгәндә гаиләнең җан башына уртача керем дәрәҗәсе бер кешегә яшәү минимумыннан кимрәк булса.

0 яшьтән 17 яшькә кадәр берничә баласы булган гаиләләргә 17 яшькә кадәр һәр бала өчен пособие түләнә.

Түләү өчен баланың бер ата-анасы, уллыкка алучысы яки опеканы (попечитель) мөрәҗәгать итә ала. Пособие билгеләгәндә гаиләнең мөлкәт белән тәэмин ителеше һәм ата-ананың мәшгульлеге исәпкә алына. Пособие билгеләнә шул очракта, әгәр өлкәннәр гаилә әгъзалары ия табыш яки объектив сәбәпләре булмау өчен аның.