«ПЖКХ» идарәче компаниясе ТКОНЫ чыгару мәсьәләләрен хәл итә район администрацияләре белән берлектә

2023 елның 23 гыйнвары, дүшәмбе

Татарстан Республикасының көнбатыш зонасы территориясендә каты коммуналь калдыкларны чыгаруда көн саен ике сменалы эш режимында 200 берәмлектән артык техника җәлеп ителгән.

Яңа ел бәйрәмнәре көннәрендә калдыклар җыю 13% ка арткан.

Татарстанның көнбатыш зонасы территориясендә яшәүчеләр саны ел саен арту сәбәпле, ТКО күләме даими рәвештә арта бара.

Район администрацияләре, идарәче компанияләр һәм ТКО туплау урыннарының башка баланс тотучылары ягыннан җаваплы хезмәткәрләр билгеләнде, алар белән «ИК «ПЖКХ» ҖЧҖ сервис хезмәте белгечләре актив хезмәттәшлек итә.

Хәзерге вакытта токны җыю һәм чыгару билгеләнгән тәртиптә башкарыла. Регоператорның техника саны артты, көчле салкыннар һәм башка сәбәпләр аркасында линиядән төшкән транспорт чараларын ремонтлау төгәлләнде.

Хезмәт сыйфатын яхшырту өчен «ИК «ПЖКХ» ҖЧҖ «химия» һәм «Восточный» полигоннарында «калдыклар» АИС системасы, МПС-1, МПС-2 кертелде. Хәзерге вакытта аңа 100% контейнер-бункер паркы, транспорт чаралары һәм экипажлар тоташтырылган. Программа коммуналь калдыкларны ташуны гамәлгә ашыручы оешмалар эшчәнлеген реаль вакыт режимында контрольдә тотарга, шулай ук ТКХ чыгару проблемаларының сәбәпләрен анализларга һәм ачыкларга мөмкинлек бирә.

Калдыкларны чыгаруның төп сәбәпләре арасында:

1. ишегалларында автомобильләр белән тукталу, бу ишегалды юлларының таралышына китерә;

2. контейнер һәм бункер мәйданчыклары янында тукталган автомобильләр аркасында чүп машинасына савытларны төяп җибәрә алмау;

3. кардан һәм керү юлларыннан чистартылмаган калдыклар җыелу урыннарына керү проблемалары;

4. каты коммуналь калдыкларга керми торган калдыкларны (кряжлар, ботаклар, яфраклар, агач калдыклары, торак биналарны капиталь ремонтлаганда барлыкка килгән калдыклар) җыю савытларында складлау махсус техника һәм җиһазларның сафтан чыгуына китерә.

Кискен мәсьәләләрне хәл итү өчен район администрацияләренә һәм «УК «ПЖКХ» ҖЧҖ идарәче компанияләренә киңәш бирә:

1. гамәлдәге законнар нигезендә ТКО туплау мәйданчыкларын һәм алар янәшәсендәге территорияләрне тиешле тәртиптә тотуны гамәлгә ашырырга;

2. кар һәм юлларны, шулай ук йорт яны юлларын чистартырга;

3. шәхси автомобильләрне контейнер мәйданчыклары янында калдыруны тыю турында халыкка аңлату әңгәмәләре үткәрергә;

4. ТКО җыю нормативларына контейнер мәйданчыкларында урнаштырылган савытлар санына анализ ясарга, коммуналь калдыклар җыелу урыннары реестрын раслау буенча эш алып барырга.

2023 елда «ИК «ПЖКХ» ҖЧҖ ТКО чыгару өчен өстәмә техника, калдыклар җыю өчен 3000нән артык савыт сатып алырга, контейнерлар өчен автомойка җибәрергә планлаштыра.