Россия Федераль салым хезмәте УСН салым түләүчеләре өчен НДС буенча Методик тәкъдимнәр әзерләде

2024 елның 18 октябре, җомга

УСНГА НДСны ничек түләргә, әгәр товар 2024 елда түләнгән икән, ә 2025 елда җибәрелгән икән, «керү» НДСЫН тотып калырга кемнең хокукы бар һәм НДСның нинди ставкасын сайларга – Россия ФНС бу һәм башка сорауларга җавапларны УСНДА бизнес өчен методик киңәшләрдә әзерләгән.

2025 елның 1 гыйнварыннан УСНДА оешмалар һәм шәхси эшмәкәрләр НДС түләүчеләр дип таныла. Бу вазифадан 2024 елда керемнәре 60 млн сумнан артмаган кешеләр генә азат ителгән. Азат итү автомат рәвештә, салым хезмәтенә нинди дә булса гариза белән махсус мөрәҗәгать итәргә кирәкми. Шул ук вакытта, элеккеге кебек үк, УСН салым түләүчесе НДС буенча салым агенты булган яки ул товарлар керткәндә НДС түләргә тиеш булган операцияләр НДС салудан азат ителми.

Методик киңәшләрдә шулай ук салым түләүчеләрнең тормыш ситуацияләре һәм теге яки бу очракта аларның гамәлләре алгоритмы каралган. Мәсәлән, әгәр 2024 елда салым түләүченең керемнәре 60 млн сумнан артмаган булса, 2025 елның 1 гыйнварыннан ул НДС түләми. Ләкин киләсе ел дәвамында аның кереме 60 млн сумнан артып китсә, киләсе айның беренче көненнән үк ул НДС түләүче булачак. Шул ук вакытта 60 млн сумлык критерий ел саен бәяләнә.

2025 елның 1 гыйнварыннан соң гына төзеләчәк оешмаларга һәм шәхси эшмәкәрләргә шундый ук якын килү. Эшмәкәр НДС түләүдән аның кереме 60 млн сумнан артмыйча азат ителә.

Гомуми кагыйдә буенча, РФ территориясендә товарлар (эшләр, хезмәтләр) сату буенча операцияләр, шулай ук милек хокукларын тапшыру НДС салу объекты дип таныла. НДС буенча салым базасы булып сатылган товарлар, эшләр, хезмәтләр бәясе тора (акцизлы товарлар өчен акцизны исәпкә алып), ягъни НДС сату бәясен (акцизлы товарлар өчен акцизны исәпкә алып) НДС ставкасына тапкырлау юлы белән исәпләнә.

2025 елның 1 гыйнварыннан НДС түләргә тиешле УСН салым түләүчесе НДСның гомумбилгеләнгән ставкаларын кулланырга хокуклы(20%, 10%, 0%) яки махсус ставкаларның берсен 5% яки 7% сайларга. Соңгылары алынган еллык керемгә бәйле - 60 млн сумнан 250 млн сумга кадәр һәм 250 млн сумнан 450 млн сумга кадәр. Ставканы сайлаганда бизнеска үз керемнәрен генә түгел, ә аның ешрак нинди операцияләр үткәрүен дә исәпкә алырга кирәк. Кайбер очракларда НДСны 20% ставкасы буенча түләү һәм «керү» НДСны кире кайтаруга 5% яки 7% ставкасына караганда отышлырак булырга мөмкин, ләкин тотып калмыйча.