100 яшьлек Юбилей - Исламова Минҗиһан Хөснулла Кызы

2019 елның 15 марты, җомга

Татарстан Республикасы Кама Тамагы муниципаль районы башлыгы Наил Альберт улы Вазыйхов һәм Иске Казиле авыл җирлеге башлыгы Илдус Хатыйп улы Сәгдиев Исламова Минҗиһан Хөснулла Кызын 100 яшьлек юбилее белән котладылар.

Минҗиһан Хөснулла кызына чәчәкләр, истәлекле бүләкләр һәм Россия Федерациясе Президенты В. В. Путиннан котлаулар тапшырылды.

Исламова Минзиһан Хөснулла кызы 1919 елның 15 мартында Тәтеш районы Йомралы авылында хезмәт гаиләсендә туа. Гаилә бик тырыш һәм балалар елларыннан ук барысын да хезмәткә өйрәтте. Әтисе вафатыннан соң Минҗиһан әнисе белән Кама Тамагы районының Атабай авылына күчтеләр. Вакыт җиңел булмады, Минзиһан 1 сыйныфны гына укый алды, калган вакыт әнигә өйдә ярдәм итте. 13 яшендә Минҗиһан колхозга төрле эшчеләр булып эшли. Ир-атлар колхозда җитмәде, бөтен авыр эш кызлар һәм хатын-кызлар җилкәсенә төште. 22 елда Минҗиһан тракторчылар курсларына җибәрелә, анда курслар тәмамланганнан соң туган колхозында тракторда 7 ел эшләде. 1947 елда яхшы хезмәткәр буларак, аны Мәскәүгә алдынгылар съездына җибәрәләр. 1948 елда ул булачак ире Габдулланы очрады, 1949 елда алар өйләнешкән. Гаиләдә 4 бала туды: 1 малай һәм 3 кыз. 1962 елдан башлап Минҗиһан Хөснулла кызы авыл китапханәсендә пенсиягә чыкканчы җыештыручы булып эшләгән.

Аның Рәхмәт хатлары, Мактау грамоталары күп, «Хезмәт ветераны», юбилей медальләре бар.

Хәзерге вакытта Минҗиһан Хөснулла кызы Атабай авылында улы, килене, оныклары белән яши.

Бүгенге көндә 4 баласы, 7 оныгы һәм 6 оныкчыгы бар. Ул бик бәхетле һәм балаларын ярата, оныклары Һәм оныкчыклары янәшәсендә яши.