Татарстан АПКсының яшь хезмәткәрләре арасында «Һөнәре буенча иң яхшы» конкурсы җиңүчесе Германиягә барачак

2019 елның 8 ноябре, җомга

22-23 ноябрьдә «2014-2020 елларга Татарстан Республикасы Авыл яшьләре» ярдәмче программасын гамәлгә ашыру кысаларында Татарстан Республикасы агросәнәгать комплексының яшь хезмәткәрләре арасында «Һөнәре буенча иң яхшы» һөнәри осталык конкурсы узачак. Конкурсны оештыручылар - «Татарстан Республикасы Аграр яшьләр берләшмәсе» төбәк иҗтимагый оешмасы, Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы һәм Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы.

Конкурс иң яхшы хезмәткәрләрне ачыклау, аларга ярдәм итү һәм кызыксындыру, шулай ук авыл хуҗалыгы һөнәрләренең һөнәри осталыгын һәм абруен күтәрү максатларында үткәрелә. Проект «Росмолодежь» Яшьләр эшләре буенча Федераль агентлыкның югары белем бирү оешмалары арасында Бөтенроссия яшьләр проектлары конкурсында җиңүче булып тора.

Конкурста катнашу өчен эш стажы булган, югары яки урта һөнәри белеме булган, 18 яшьтән 35 яшькә кадәрге аграр белгечлек студентлары һәм Татарстан Республикасы авыл хуҗалыгының яшь хезмәткәрләре чакырыла:

-инженер-механик, зоотехник, механизатор, машина белән сыер саву операторы, терлекче-бозаулар һөнәре буенча кимендә 1 ел;

- һөнәре буенча ветеринария табибы, көтүлекләр үрчетү буенча технолог (эре мөгезле терлекләрне ясалма орлыкландыру операторы) һәм агроном кимендә 3 ел;

-һөнәре буенча хисапчы-икътисадчы 5 елдан да ким булмаган.

Конкурс ике этапта уздырылачак: теоретик белемнәрне һәм практик эшне тикшерү. Белгечләр түбәндәге номинацияләр буенча катнаша ала:

– «Иң яхшы инженер-механик»;

– «Иң яхшы агроном»;

– «Иң яхшы хисапчы-икътисадчы»;

– «Иң яхшы механизатор»;

- «Иң яхшы ветеринария табибы»;

– «Иң яхшы машина белән сыер саву операторы»;

– «Иң яхшы зоотехник»;

– «Иң яхшы терлекче-бозау караучы»;

- «Көтүлекләрне үрчетү буенча иң яхшы технолог (эре мөгезле терлекләрне ясалма орлыкландыру операторы)».

Ә студентлар:

– «Иң яхшы инженер-механик»;

– «Иң яхшы агроном»;

– «Иң яхшы хисапчы-икътисадчы»;

- «Иң яхшы ветеринария табибы»;

– «Иң яхшы механизатор».

Конкурста җиңүчеләргә катнашучы дипломнары һәм һәр номинациядә 1,2,3 урын өчен 10, 8, 6 мең сум күләмендә сертификатлар тапшырылачак. 1 урынны алган һәр номинация призерлары чит илләрдә һөнәри стажировка узу мөмкинлеге алалар. Призлы урыннар алмаган катнашучыларга конкурста катнашу турында диплом һәм 2000 сум кызыксындыру бүләге тапшырыла.