Кама Тамагы муниципаль районының гаиләгә һәм балаларга ярдәм күрсәтү бүлекчәсе эше бер гаилә үрнәгендә

2020 елның 27 феврале, пәнҗешәмбе

Гаилә һәм балаларга социаль ярдәм күрсәтү бүлегендә Валеева Р.К. гаиләсе турында белгечләр тарафыннан 2018 елның октябрь ахырында социаль участокка чираттагы чыгудан билгеле булды.

Йортта дүрт бала булган иде. Идәннәр салкын иде. Шул ук вакытта күрсәтелгән йорт бүлмәсенең санитар-гигиена торышы канәгатьләнерлек түгел, күп балалы гаилә өчен җиһаз җитәрлек түгел, йорт мич җылытылган, су белән тәэмин итү һәм канализация булмаган, төзек булмаган, электр үткәргечләре янгын куркынычы тудыра иде. Электр белән тәэмин итү буенча бурыч бар иде. Гаиләнең әтисе эшли, әнисе балаларын карый иде.

Кама Тамагы муниципаль районының Сөйки авылына гаилә Казан шәһәреннән 2018 елның июнендә күчеп килә, соңыннан гаиләгә йортны алданган юл белән сатулары билгеле була. Йорт авария хәлендә иде, җылытылмаган иде. Комиссия килгән көнне, 2018 елның 20 ноябрендә, йорт җыештырылмаган иде, балалар җылы электр җылыткычыннан барды. Кечкенәләр балалар бакчасына йөрмәделәр. Бөтен ризык электр плиткасына әзерләнгән. Кышка кирәкле санда утын юк иде.

Валеева Р.К. гаиләсенә сигналь карта һәм гаиләнең критик хәле турында ведомствоара социаль-тернәкләндерү консилиумында сөйләштеләр. Салкыннар башлану белән бу йортта балаларга яшәү мөмкин түгел иде, шуңа бәйле рәвештә гаиләгә вакытлыча балаларны социаль приютка урнаштырырга, яки кичекмәстән яшәү өчен яраклы йорт сатып алырга тәкъдим ителде. Комиссия карары белән Гаилә гаиләгә һәм балаларга социаль ярдәм күрсәтү бүлекчәсенә социаль хезмәт күрсәтү, сату-алу килешүен дөрес өзү һәм яңа торак сатып алуда ярдәм күрсәтү өчен куелган иде.

Гаилә һәм балаларга ярдәм күрсәтү бүлеге торак мәсьәләсен хәл итүне оештыруда һәм уртак җайга салынган эш нәтиҗәсендә гаиләне озата бару сәбәпле, 2018 елның декабрендә күп балалы гаилә Кама Тамагының район үзәгендә уңышлы гына өй алды. Йорт газ, канализация һәм су белән тәэмин итү белән иде. Белгечләр кече яшьтәге балаларны балалар бакчасына, олы баланы мәктәпкә әзерләүгә ярдәм иттеләр.

Социаль озата барган вакытта гаиләдә бишенче бала туган. Социаль ярдәм бүлеге белгечләре анага яңа туган балага СНИЛС алырга, яңа торакка газ һәм электр белән тәэмин итү шартнамәләрен яңадан рәсмиләштерергә, тиешле пособиеләрне һәм ташламаларны рәсмиләштерергә булыштылар, шулай ук кирәкле юридик ярдәм күрсәттеләр.

2019 елның мартында гаиләнең икътисади бәйсезлеген тәэмин итү, аның кирәкле керем дәрәҗәсе булу өчен гаиләгә шәхси ярдәмче хуҗалык алып бару өчен социаль контракт рәвешендә дәүләт матди ярдәме күрсәтелде. Күп балалы ана үзмәшгульлек буларак теркәлгән.

2019 елның февралендә шулай ук автоматлаштырылган янгын сигнализациясе системалары урнаштырылды. Хәзер балалар иминлектә, ә ата-аналар социаль хезмәтләргә күрсәтелгән ярдәм өчен рәхмәтле.

2020 елның февралендә гаиләдә алтынчы бала туа.