«Сугышның хатын-кыз йөзе түгел…» - Кама Тамагы «Богородский рай» халыкка социаль хезмәт күрсәтү үзәге»

2020 елның 29 мае, җомга

Татарстан Республикасы Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгының Кама Тамагы муниципаль районындагы «Богородский рай» халыкка социаль хезмәт күрсәтү үзәге» дәүләт автоном социаль хезмәт күрсәтү учреждениесе хезмәткәрләре тарафыннан «Сугышның хатын-кыз йөзе түгел…» - социаль-гуманитар проектын гамәлгә ашыру кысаларында Бөек Ватан сугышы ветеран хатын-кызларына аерым игътибар бирелә. Шул уңайдан «Хатирәләр терапиясе» технологиясе кысаларында социаль хезмәт алучысы Соловьева Августина Михайловна белән узган тормыш турында әңгәмә һәм фоторәсемнәр белән эшләү оештырылды. «Хатирәләр терапиясе» технологиясе өлкән яшьтәге кешеләргә психологик ярдәм алу мөмкинлеге бирә, психологик статусны яхшырта, эчке потенциалны активлаштыра, киеренкелекне һәм ярсулыкны бетерә, шәхесне, үз күзләреңдә һәм тирә-юньдәгеләрнең абруен арттыра, уңай караш формалаштыра.

Соловьева Августина Михайловна 1929 елның 19 декабрендә ТАССРның Кама Тамагы районы Сөйки авылында туа. Гаилә Тәтеш шәһәрендә яши. Әтисен Сөйки авылында почта бүлекчәсе начальнигы итеп күчергәч, гаилә яңа яшәү урынына күчеп килә. Гаиләдә алты бала булган, әнисе авыру булу сәбәпле эшләмәгән.

Бөек Ватан сугышы башлангач, Августина Михайловнага унбер яшь була. Ул сынаган беренче хисе курку иде, чөнки күптән түгел генә абыйсын озаткан Финляндия белән сугыш тәмамланды. 1941 елда аның барлык өч абыйсын фронтка алалар, Алар әйләнеп кайтмый.

Сугыш елларында Августина Михайловнаны башка укучылар белән бергә урып-җыюга җибәрделәр, анда арыш һәм бодай урарга, киндер бәйләргә өйрәнделәр. Н.Волкова һәм П.Яшагина белән бергә алар ике норманы үтәделәр, шуңа күрә алар бригадасы турында газетада яздылар. Шулай ук печән чабуда катнашты, крапиваны җыйды һәм тапшырды, аны тозлады һәм фронтка озатты. Кыш көне Кама Тамагы поселогында җәяүләп тоз артында йөрде, басуларда терлекләр өчен салам җыйды.

Августина Михайловнаның әнисе варежкалар, оекбашлар бәйләгән, аларны фронтка посылкалар җыйган мәктәпкә керткәннәр. Азык-төлек белән начар булганда, авылда икмәккә, бәрәңгегә, уенчыклар, чүлмәккә, балчык тәлинкәләренә алыштыралар. 14 яшендә ул ат караучы һәм җыештыручы булып эшкә урнашты. Күрше-тегүчедән тегү, тегәргә өйрәнгәч, үзенә дә, башка кием-салым тегеп куйды. 1942 елда, өч малайга җирләнгән вакытта, Августина Михайловнаның әтисе вафат була. Җиңү турында Августина Михайловна үзенең дусты В.Скворцовада кунакта булган вакытта белә.

Соловьева А.М. җидееллык мәктәпне уңышлы тәмамлый. Эш сату бүлегенә эшкә урнашты. Читтән торып Казан кооператив техникумының финанс бүлеген тәмамлый, шул ук вакытта мәктәптә хисапчы булып эшли. Аннан почта бүлеге начальнигы булып эшли башлый, пенсиягә чыкканчы шунда эшли. Бик күп грамоталарга ия. Соловьева А. М. 1 ул үстергән, 2 оныгы бар.