Татарстан Республикасы буенча Кадастр палатасы Россия югары уку йортларына документларны дистанцион рәвештә бирү турында сөйләде

2020 елның 29 мае, җомга

Электрон култамганы куллану вузны сайлаганда укырга керүчеләрнең документларын берьюлы берничә Югары уку йортларына бирә ала, икенчедән, аларның кабул итү комиссиясе белән үзара бәйләнешен җиңеләйтә. Әйтик, Татарстан абитуриенты, республикадан читкә чыкмыйча, Мәскәү югары уку йортына документларын тапшыра ала. Шулай итеп, вакыт экономится - документлар кабул итү комиссиясенә мгновенно эләгә, шул ук вакытта керүчеләр акчаны да сарыф иткән өчен юлга кадәр сайлап алынган уку йортына. Документларны дистанцион рәвештә бирү өчен кирәк булган бар нәрсә-кирәкле документлар пакеты һәм керүчедән электрон имза сертификаты булу.

Игътибарга

Җыелган документлар пакетын югары уку йорты исемлеге буенча дистанцияле тапшыру өчен физик зат өчен квалификацияле электрон култамга булу кирәк. Аны 14 яшьтән өлкән булган һәр граждан ала ала. Моны Россия Элемтә министрлыгы аккредитацияләгән таныклаучы үзәктә эшләргә мөмкин. Дәүләт учреждениесе гарантиясе булган аккредитацияләнгән үзәкләр исемлегенә Федераль кадастр палатасының таныклаучы үзәге керә.

Кадастр палатасының таныклаучы үзәгендә электрон имза сертификатын алу өчен uc.kadastr.ru сайтта теркәлергә, шәхси кабинетта запрос бирергә һәм хезмәт өчен түләргә кирәк. Электрон култамга сертификатын булдыру өчен паспорт, СНИЛС, ИНН (документларның оригиналлары) кирәк булачак. Алга таба хезмәт күрсәтү пунктында шәхес таныклыгы процедурасын узарга кирәк. Шәхесне идентификацияләү процедурасы аның законлы хуҗасы тарафыннан электрон култамга сертификатын алуны раслый. Гражданнарга уңайлы булсын өчен һәм эпидемиягә каршы чаралар комплексын исәпкә алып, Татарстан Республикасы буенча Кадастр палатасы әлеге процедурага алдан язылу кертте. Түләү алганнан соң ведомство белгече гариза бирүче белән элемтәгә керә һәм ТР буенча Кадастр палатасының кабул итү пунктында шәхес таныклыгы алу өчен килү вакытын килештерә, Казан шәһәре, В.Кулагин ур., 1 йорт

Игътибарга

Физик затның квалификацияле сертификатын Ышаныч Кәгазе Буенча яки мондый вәкаләтләрне раслаучы башка документ нигезендә башка кеше исеменә алырга ярамый.

Кадастр палатасындагы электрон култамга сертификатын алу процессын башка раслаучы үзәкләрдән аермалы буларак, шәхес таныклыгыннан соң әзер сертификатны Кадастр палатасының рәсми сайтында гына алырга була. Шулай итеп, законлы хуҗадан тыш, әлеге сертификатка беркем дә керә алмый. Кадастр палатасының таныклаучы үзәге тарафыннан бирелгән электрон имза сертификатының гамәлдә булу вакыты 15 ай тәшкил итә.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, барлык уку йортлары да документларны электрон рәвештә кабул итми. Һәр уку йортының үз таләпләре бар, кабул итү комиссиясе белән һичшиксез киңәшләшергә кирәк.

Федераль кадастр палатасының таныклаучы үзәге турында тулырак ведомство сайтында белергә мөмкин.