Татарстан Республикасы территориясендә куркыныч метеорологик күренешләр турында шторм кисәтү

2020 елның 14 июле, сишәмбе

«Татарстан Республикасының Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне күзәтү идарәсе " Федераль дәүләт бюджет учреждениесе мәгълүматлары буенча»:

"2020 елның 14 һәм 15 июлендә көннең икенче яртысында Татарстан Республикасы территориясендә урыны белән максималь һава температурасы 35-38 булган көчле эсселек көтелә".

Эш урыннарында температура режимын контрольдә тотарга кирәк, кирәк булганда эш көне дәвамлылыгын киметергә киңәш ителә.

32,5°дан артык температурада ачык һавада эшләр башкару киңәш ителми. Эш көне тәртибен, мондый эшләрне иртәнге яки кичке вакытка күчереп үзгәртергә кирәк.

Эчәргә яраклы режимны сакларга кирәк.

Шулай ук югары һава температурасы булганда су коену куркынычы турында да исегезгә төшерәбез:

Салкын суда коену судноларга - мускулларның кискен һәм бик авыр кыскаруына китерергә мөмкин. Бу бик куркыныч: суднолар-суда үлүнең төп сәбәпләренең берсе!

Җылынмаган суда коену судороглар белән генә куркыныч түгел. Кояшта кызынгач, кеше кинәт бозлы суга чума, йөрәк туктавы яки коры бата-температура төшүгә бәйле рефлектор спазмы аркасында сулыш туктала.