«Борынгы лампа ут астында» - район туган якны өйрәнү музеенда күргәзмә

2020 елның 3 августы, дүшәмбе

Район туган якны өйрәнү музеенда килүчеләр игътибарына яңа күргәзмә тәкъдим ителгән. Биредә төрле еллардагы керосин лампалары, яктырткычлар, яктырткычлар, бакен фонарьлары һәм хәтта шахтер лампалары тәкъдим ителгән.

Керосин лампалары бүген онытылган. Бүгенге көндә аларны еш кына декоратив максатларда кулланалар. Керосин лампасының конструкциясе бик гади - металл савытта керосин агызалар, аңа фитиль төшә. Фитилнең икенче ахыры лампаларны яндыру өчен кулланылган.

Ә керосин лампасының җылы уты астында күпме китап укылган, күпме җимлекләр чигелгән, күпме йон бәйләнгән, оекбашлар бәйләнгән... керосин лампасы, ут чыганагы гына түгел, ул – хатирәләр чыганагы, ерак балачак яктысы, туган учак исе.

Мәкалә авторы Гоар Кетцян, фото-Зөлфия Миңнуллина