Бүген без Кама Тамагы районы оешуга 90 ел тулуны билгеләп үтәбез

2020 елның 10 августы, дүшәмбе

Кама Тамагы районы 1930 елның 10 августында оеша. Хәзерге Кама Тамагы районы территориясенең бер өлеше ул елларда гамәлдә булган Тәмте районы чикләрендә урнашкан.

Районның барлыкка килүе турында тарихи белешмә: 1927 елның апрелендә Кама Тамагы волость партоешмасы җитәкчелеге Татарстан Үзәк сайлау комиссиясенә юллама хаты юллый, анда районны булдыру кирәклеге күрсәтелә: су транспорты, якын-тирә волостьларда яшәүчеләрне хезмәт хакына җәлеп итүче су транспорты булу; җирле хакимият идарәсе астында файдалану рациональрәк булачак табигый байлыклар булу; элек-электән бакчачылык, болынчылык, терлекчелек үсеш алган территориянең үзенчәлеге Кама Тамагын үзәккә әверелдерү өчен шартлар санап үтелгән: учреждениеләрне урнаштыру өчен бүлмәләр җитәрлек, күрше районнарда хастаханәләрдән калышмый торган хастаханә булу. Шулай итеп, Кама Тамагы районын булдыру турында Карар кабул ителде.

Бүгенге көндә Кама Тамагы районында гипс чыгару һәм матди җитештерү актив алып барыла. Авыл хуҗалыгы үсә. Туристик юнәлеш җитди үсеш алган: Кама Тамагы районын республиканың иң матур һәм экологик чиста районы дип дөрес атарга була. Урын кушылган ике бөек елга, табигать, пейзажлар, балык тоту елдан-ел күбрәк туристларны җәлеп итә.