Бөек Ватан сугышы ветераны Ерунов Анатолий Николаевичны 98 яшьлек юбилее белән котладылар

2021 елның 11 октябре, дүшәмбе

2021 елның 9 октябрендә  Вов  Ерунов Анатолий Николаевичны тууына 98 ел тулу белән  Кама Тамагы муниципаль районы башлыгы Наил Альберт улы Вазыхов, шәһәр тибындагы поселогы башлыгы  Анатолий Николаевичны котладылар. Куйбышев Затоны Н.Б. Ефимов һәм Кама Тамагы МР башкарма комитеты җитәкчесе урынбасары Елена Владимировна Сороковнина.

Район башлыгыннан истәлекле бүләкләр һәм котлаулар тапшырылды.

Анатолий Николаевич Ерунов 1923 елның 9 октябрендә Татарстанның Куйбышев районы Спас Затонында туган. Ул вакытта бистә Иделнең икенче ягында булган, анда хәзер Спас районы урнашкан. Үз тамырлары белән казак ыруына карый ул. Казакларны Доннан бөтен Россиягә тараткач, аларның гаиләсе Иделгә эләгә.

1941 елның октябрендә, 18 тулгач, армиягә чакырдылар. Башта кече командирлар мәктәбенә эләгә, сержант исеме ала, аннары яңадан укуы - Т-34 танкы механика-йөртүчесенә.

Курск дугасында, Корсунь-Шевченковский һәм Ясско-Кишинев операцияләрендә, Румыния, Югославия, Венгрия һәм Австрияне азат итүдә Сталинград һөҗүм операциясендә катнаша. Еруновның танкы ике "Тигр" ны бәреп төшергән сугыш өчен ул үзе һәм аның иптәшләре III дәрәҗә Дан ордены белән бүләкләнде. Сугыш ахырына Анатолий Еруновның "Батырлык өчен" медале, II дәрәҗә Ватан сугышы ордены бар иде.

Җиңүне якташыбыз Берлинга килү юлында очратты. Сугыштан соң 2 ел хезмәт иткән.

Армиядән кайткач, Анатолий Николаевич әбисе янына кайтты, станциядә машинист булып эшли башлады, аннары Затондагы елга бозваткычында механик булып эшли башлады.

Имтиханнар биргәннән соң, диплом алдым һәм йөзәргә киттем, пенсиягә кадәр 40 елдан артык. Башта механик, аннары штурман булдым, аннары капитан булдым. Пенсиягә чыкканчы шулай эшләдем дә.

Хатыны Евдокия Николаевна белән биш бала тәрбияләп үстерәләр, барысына да яхшы белем бирәләр.

Бу гаиләдә 5 бала, 11 онык, 18 оныкчык һәм 5 оныкчыгы бар.