"Нәфрәт һәм ксенофобия белән безгә юлда түгел" оператив-профилактик чаралар

2021 елның 29 ноябре, дүшәмбе

Кама Тамагы муниципаль районы территориясендә 2021 елның 17 ноябреннән 26 ноябренә кадәр «Нәфрәт һәм ксенофобия белән безгә юлда түгел» оператив-профилактик чаралар үткәрелде. Әлеге чараның максаты, экстремистик эшчәнлекне кисәтү һәм чикләү, гражданнарның экстремистик идеологиягә карата түземсезлеген формалаштыру. Чарада кызыксынучы оешмалар һәм ведомстволар вәкилләре катнашты.

Шулай итеп, эшчәнлекнең бер юнәлеше Интернет челтәре, шул исәптән социаль челтәрләр мониторингы булды, түземсезлекне һәм экстремистик идеологияне пропагандалаучы контентны ачыклау максатыннан.

Социаль челтәрләр мониторингы Кама Тамагы районы яшьләре арасында деструктив контентка язылучыларны ачыклау буенча 2020 елда төзелгән "Кибердружина" әгъзалары тарафыннан гамәлгә ашырылды.

20 деструктив контент каралды. 14-35 яшьлек райондашларыбыз арасында әлеге төркемнәргә язылучылар табылмады.

Гыйлемле оешмалар тарафыннан шундый ук гамәлләр турында мәгълүмат өстәргә мөмкин.

Әлеге төрдәге эшчәнлекнең тагын бер юнәлеше дини әдәбиятны һәм башка басма, аудио-видеопродукцияне гамәлгә ашыру урыннарын федераль экстремистик материаллар исемлегенә кертелгән материалларны ачыклау максатында тикшерү.

Полиция хезмәткәре В.И.Макарычев, районның террорчылыкка каршы комиссиясе секретаре Д.М. Россиев, мәгълүмат-пропаганда төркеме әгъзасы А.Р. Вахромова бергәләп уздырылган акция кысаларында дини оешмалар әдәбиятын урнаштыру урыннары тикшерелде. Тикшерү барышында экстремистик юнәлешле басмалар ачыкланмаган.