Су коену сезонының кайнар башы

2023 елның 3 июне, шимбә

Бу көннәрдә район территориясендә тотрыклы аномаль эссе һава торышы барлыкка килде. Әлбәттә, кешеләр сулык янында ял итәләр. Республика буенча кабул ителгән профилактик чараларга карамастан, су объектларында оператив хәл бик киеренке булып кала. Ел башыннан республика сулыкларында 25 вакыйга була, аларда 12 кеше һәлак була, шул исәптән 1 бала, су коену сезоны башланганчы май аенда гына да 9 вакыйга була, аларда 7 кеше, шул исәптән 1 бала һәлак була. Безнең районда бер вакыйга булды, ике кешене коткардылар.

Күп кешеләр су коену өчен яраксыз сулык янында ял итәләр. Бу урыннар гадәттәгечә стихияле рәвештә барлыкка килә, бу урыннарда сулык төбе тикшерелмәгән һәм беркем дә аның төбендә булуын белми, бу сулыкның тирәнлеген һәм үзенчәлекләрен белми. Әлбәттә, мондый урыннар ял итүчеләрнең тормышына һәм сәламәтлегенә куркыныч тудыра. Безнең районда «җәй»пляжы ачылыр дип көтелә. Хәзерге вакытта пляжларны әзерләү һәм коткаручылар белән комплектлау үткәрелә.

Хөрмәтле район халкы һәм ял итүчеләр, сезгә тагын бер тапкыр искә төшерәбез элементар һәм гади кагыйдәләр вакытында су коену.

-ашаганнан соң 1,5-2 сәгатьтән дә иртәрәк су коенырга ярамый.

ачык сулыкларда йөзү белән шөгыльләнү киңәш ителми, су температурасы +15 °с түбәнрәк, чөнки кинәт аңын югалту һәм салкын шоктан үлем мөмкин. Шок үсешенә еш кына йөзү алдыннан организмның артык җылынуы һәм көтмәгәндә салкын суга тиз чумуы ярдәм итә.

таныш булмаган урыннарга чумып булмый төбендә су баскан бүрәнәләр, ташлар, коряглар булырга мөмкин.

бу максатлар өчен яраклаштырылмаган көймәләрдән, катерлардан, причаллардан һәм башка корылмалардан суга сикермәгез.

- су коену өчен махсус билгеләнгән урыннарны сайлап алу Яхшы.

ярдан еракка, куркынычсыз зона чикләрен билгеләүче буйкалардан артка йөзмәскә.

- сазлыклы урыннарда һәм водымык яки тина булган урыннарда су коенырга ярамый.

- кояш коенганнан соң, йөгергәннән соң, салкын суга әкренләп яраклашмыйча, суга тиз чумып, суга сикереп булмый.

- суга керү һәм исерек хәлдә су коену катгый тыела.

– һич тә шешә торган матрасларда, автомобиль камераларында, шешә торган уенчыкларда йөзмәскә кулдан килгән чара төзексез булырга, өзелергә, кеше кинәт суда калырга мөмкин, ә бу хәтта яхшы йөзә белүчеләр өчен дә бик куркыныч. Моннан тыш, хәтта зәгыйфь җил дә аларны ярдан еракка алып китә ала.

суда шаяртырга, дусларыңны башы белән чумырырга һәм аларга аяк киеме куярга ярамый. Әгәр дә сез дустыгыз янына су астында йөзсәгез һәм аның аякларыннан кискен тартсагыз, ә ул нәкъ шул вакытта сулыш алачак - дустыгыз суга төшәчәк һәм суга батачак.

- ялган сигнализация кычкырырга ярамый.

Участок инспекторлары сезгә ял итәргә һәм көндәлек тормышта иминлек тели.