АСИ һәм МСП Корпорациясе яшь һәм башлангыч эшмәкәрләр арасында «Безнекеләрне булдырыгыз»конкурсын башлап җибәрде

2024 елның 4 марты, дүшәмбе

Стратегик инициативалар агентлыгы (АСИ) һәм МСП Корпорациясе яшьләр эшкуарлыгының «Безнекеләрне булдырыгыз»федераль конкурсы башлануы турында игълан итте. Анда 14-28 Яшьлек яшьләр катнаша ала, алар үз эшләрен булдырырга телиләр яки ике яшькә кадәр бизнес алып баралар.

Теркәлү РФ МСП. цифрлы платформасында ачылды, гаризаларны 10 мартка кадәр тапшырырга мөмкин. Конкурс җиңүчеләрен МСП корпорациясенең махсус акселерация программасына чакырачаклар. Моннан тыш, алар бизнес-идеяне гамәлгә ашыру яки үз компанияләрен үстерү өчен 1 млн сум күләмендә «Яшьләр эшкуарлык инициативасы» фонды грантын алачак.

"Безнең илдә хәзер 4 млн ИП, 35 яшькә кадәргеләр 1 млн.дан артык, ягъни аларның 25% ы яшьләргә туры килә. Үзмәшгульләр турында сүз барганда, уртача яшь 35 яшь тәшкил итә. Олырак яшьтәге кешеләр кебек кыюрак, хаталар ясаудан һәм үз эшен ачуда үзләрен сынап караудан курыкмаган буын үсә. Чөнки теләсә нинди бизнес һәрвакыт куркыныч белән килә. Шуңа күрә сынап карарга һәм үз эшләрен ачарга әзер булганнарга ярдәм итү бик мөһим», - дип сөйләде МСП Корпорациясе генераль директоры Александр Исаевич.

"Безнең конкурсны булдырыгыз « - яшь эшкуарларга ярдәм агентлыгының комплекслы эшен дәвам итү, ул хәзер актив алып барыла, шул исәптән»Конструкториум" платформасында да. Платформа очрагындагы кебек үк, "Безнекеләрне булдырыгыз" үткәрү вакытында без ачыклык һәм уңайлылык принципларына таянабыз, онлайн-форматны гамәлгә ашырабыз һәм бөтен илдән килгән яшьләр өчен катнашу мөмкинлеге бирәбез, - дип ассызыклады АСИ яшьләр инициативалары үзәге директоры Александр Вайно

Конкурс программасы ике трек буенча оештырылган: «Бизнессыз яшьләр» һәм «2 яшькә кадәрге Бизнес». Катнашучыларга эшкуарлык эшчәнлеге нигезләре буенча белем бирү программасын үтәргә, ә киләсе этапта үз эшләрен ачу яки масштаблаштыру буенча бизнес-проект эшләргә кирәк. Проектларны өйрәнү нәтиҗәләре буенча конкурс комиссиясе 30 җиңүчене билгеләячәк.

Бүген гомуми туклануда эшчеләрнең күпчелеге яшьләр, дип билгеләп үтте бизнесмен, Pinskiy&Co ресторан холдингына нигез салучы, Stars Coffee һәм Domino pizza челтәрләре хуҗасы һәм «безнең булдырыгыз» конкурс комиссиясе әгъзасы Антон пинский. Нәкъ менә яшьләр, аның сүзләренчә, бүген бу өлкәдә үсеш векторларын күп яктан билгели. "Безнең рестораннарда хезмәткәрләрнең 80% яшьләр. Һәм күпләр, официанттан башлап, бизнесменнар һәм рестораннар булып китәләр. Безнең өлкәдә, башкалардагы кебек үк, инноваторлар җиңә; яңа трендларны яшь буын билгели. Аларның фикерен без бик тыңлыйбыз», - диде Антон пинский.

Конкурс турында мәгълүмат конкурс битендә РФ МСП. цифрлы платформасында урнаштырылган (https://мсп.рф/services/sozdaj-nashe/promo).