Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор Идарәсенең Яшел Үзән территориаль бүлеге башлыгы урынбасары Сафин Р. м. торак йортларның һәм иҗтимагый оешмаларның контейнер мәйданчыкларын карап тотуга таләпләрне аңлата

2024 елның 21 мае, сишәмбе

Теләсә кайсы торак пунктта каты коммуналь калдыклар туплау өчен контейнер мәйданчыклары төзелергә тиеш.

Контейнер мәйданчыкларын төзекләндерү һәм тоту өчен идарәче компанияләр, төбәк операторлары яки җирле үзидарә органнары җаваплы.

Контейнер мәйданчыгында көнкүреш чүп-чарларын җыю өчен билгеләнгән гадәти контейнерлар да, бункер-накопительләр дә (махсус конструкцияле һәм 5 тоннага кадәр йөк күтәрүчәнлеге югары булган 8м3дән 12м3гә кадәр күләмле металл контейнерлар) урнаша ала. Бункер-накопительләр төзелеш һәм зур габаритлы калдыкларны җыю өчен кулланыла.

Чүп җыю урыннарының төрләренә карамастан (контейнерлар һәм бункерлар), алар урнаштырылган контейнер мәйданчыклары керү юлы, эрегән һәм яңгыр агынты суларын читкә алып китү өчен авыш каты асфальт яки бетон белән капланган булырга тиеш. Покрытие зыян күрмәскә тиеш бу кимерүчеләрнең үтеп керүчәнлеген профилактикалау, чөнки контейнер мәйданчыкларының кимерүчеләрнең яраткан яшәү урыны булуы сер түгел. Шулай ук теләсә кайсы мәйданчык, чүп-чар бакларының санына карамастан, чүп-чар мәйданчыктан читтә калмасын өчен, койма булырга тиеш. Капканың биеклеге 1 метрдан да ким булмаска тиеш.

Контейнер мәйданчыкларыннан күп фатирлы торак йортларга, балалар уен һәм спорт мәйданчыкларына, мәктәпләргә, балалар бакчаларына, спорт клубларына кадәр ара 20 метрдан да ким булмаска һәм 100 метрдан да артык булмаска тиеш.

Медицина оешмалары территорияләренә кадәр шәһәр торак пунктларында 25 метрдан да ким түгел; авыл торак пунктларында 15 метрдан да ким түгел.

Санитар-эпидемиологик таләпләргә туры килү өчен каты коммуналь калдыклар туплану урынын (мәйданчыгын) булдыруга гаризаны бәяләү нәтиҗәләре нигезендә күрсәтелгән араларны 25% тан артык киметергә ярамый.

Әлеге таләпләр СанПиНга 2.1.3684-21 № 1 кушымтада язылган «шәһәр һәм авыл җирлекләре территорияләрен тотуга, су объектларына, эчәр суга һәм халыкны эчәр су белән тәэмин итүгә, атмосфера һавасына, туфракка, торак биналарга, җитештерү, җәмәгать биналарын эксплуатацияләүгә, санитар-эпидемиологик таләпләр-эпидемиягә каршы (профилактик) чаралар.

Калдыклар аерым тупланган очракта, контейнер мәйданчыкларыннан күп фатирлы торак йортларга һәм җәмәгать биналарына кадәр ара 8 метрдан ким булмаска тиеш; медицина оешмалары территорияләренә кадәр шәһәр торак пунктларында 10 метрдан ким булмаска тиеш, авыл торак пунктларында 15 метрдан ким булмаска тиеш.

Бакчачылык һәм бакчачылык гражданнары алып барган территорияләрдә контейнер һәм (яки) махсус мәйданчык урнаштыру урынын сайлау контейнер мәйданчыгы хуҗалары тарафыннан җирле үзидарә органнары билгеләгән контейнер мәйданчыкларын урнаштыру схемасына ярашлы рәвештә башкарыла.

Контейнер мәйданчыкларында урнаштырыла торган чүп җыю урыннары саны каты коммуналь калдыклар туплауның билгеләнгән нормативларына ярашлы рәвештә хуҗалык итүче субъектлар тарафыннан билгеләнә.

Әгәр сезнең контейнер мәйданчыгыгыз билгеләнгән нормативларга туры килмәсә, сез подрядчы оешмага язма гариза белән мөрәҗәгать итәргә хокуклы, ул сезнең ишегалды, урам территориясендә тәртип өчен җаваплы, ә проблема хәл ителмәсә - Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсенең Зеленодольск территориаль бүлегенә түбәндәге адреслар буенча мөрәҗәгать җибәрергә хокуклы: 422520, Татарстан Республикасы, Зеленодольск шәһәре, Засорин урамы, 24; 422820,Татарстан Республикасы, Кама Тамагы районы, Кама Тамагы шәһәр тибындагы бистәсе, К.Маркс урамы, 105 йорт.