Россия Федераль салым хезмәтенең электрон сервислары салым түләүчеләргә салым органнары белән хезмәттәшлек итәргә ярдәм итә

2024 елның 22 мае, чәршәмбе

Хәзерге вакытта Россия Федераль салым хезмәте сайтында 70тән артык электрон сервис эшли, алар берничә хезмәт һәм мәгълүмат алырга мөмкинлек бирә. Алар салым түләүчеләргә вакытны сакларга булышалар һәм салым органнары белән аралашу өчен иң уңайлы шартлар тудыралар.

Сервислар салым түләүчеләрнең төрле категорияләренә юнәлдерелгән һәм кулланучылар уңайлылыгы өчен 14 тематик төркемгә бүленә: «шәхси кабинетлар», «ярдәм чаралары», «бизнесны теркәү», «ИНН турында мәгълүматлар», «салымнар һәм пошлиналар түләү», «Бизнес куркынычлары», «реестрлардан мәгълүматлар», «салым калькуляторлары», «салым хисабы», электрон документ әйләнеше, белешмә мәгълүмат, кире элемтә/ярдәм, Халыкара салым салу, программа чаралары.

Практик яктан иң кирәкле һәм файдалы - физик затлар, шәхси эшмәкәрләр һәм юридик затлар өчен» салым түләүчеләрнең шәхси кабинетлары".

"Физик затның шәхси салым түләүче кабинеты" милек һәм транспорт чаралары, исәпләнгән һәм түләнгән салым түләүләре суммалары, шулай ук артык түләү яки салым буенча бурычлар турында актуаль мәгълүмат алырга мөмкинлек бирә. Сервис ярдәмендә банк счетлары турында мәгълүмат алырга, шулай ук тормыш ситуацияләре шаблоннарын кулланып, 3-НДФЛ формасы буенча декларацияне тутырырга һәм салым органына җибәрергә мөмкин.

"Юридик затның шәхси кабинеты" оешмалар өчен билгеләнгән һәм бердәм салым счеты сальдосы, салымнар, җыемнар, иминият взнослары буенча йөкләмәләр, бюджет алдындагы салымнар буенча бурычлар, исәпләнгән һәм түләнгән салым түләүләре суммалары турында актуаль мәгълүмат алырга мөмкинлек бирә. Сервис сорауларны юнәлтергә һәм кирәкле белешмәләрне алырга мөмкинлек бирә.

"Шәхси эшмәкәрнең шәхси кабинетында" бердәм салым счеты, бурыч, булачак түләүләр турында барлык мәгълүматны карарга, салым хисабын җибәрергә һ. б. мөмкин.

«Мөлкәт салымнары буенча ставкалар һәм ташламалар турында белешмә мәгълүмат» сервисы ярдәмендә салым түләүчеләр аларга мөмкин булган салым ташламалары, шулай ук РФ субъектлары хакимият органнарының һәм җирле үзидарә органнарының ташламалар билгеләүче норматив хокукый актлары турында белә ала.

Бизнесны онлайн-дәүләт теркәве-дәүләт пошлинасын түләмичә һәм салым инспекциясенә йөрмичә бизнесны теркәү өчен документлар әзерләргә һәм җибәрергә мөмкинлек бирүче сервис.

Реестрлардан алынган мәгълүматлар юридик затларның, шәхси эшмәкәрләрнең Бердәм дәүләт реестрыннан, федераль мәгълүмати-адрес системасыннан һ. б. мәгълүмат алырга мөмкинлек бирә.

Сервислар ярдәмендә шулай ук контрагентларны тикшерү, ИНН алу, салымнар түләү, салым йөкләмәсен исәпләү һәм башкалар мөмкинлеге гамәлгә ашырыла.

Тәкъдим ителгән сервисларда Федераль салым хезмәтенең башка сервисларына һәм Сайтта урнаштырылган документларга күп кенә гиперссылкалар бар.