Тәкъдимнәр транспорт, сәнәгать, элемтә, ТКХ, ТЭК объектларын саклауны тәэмин итүче оешма персоналы һәм хезмәткәрләре гамәлләре буенча пилотсыз очу аппаратларын ачыклаганда гамәлләр буенча

2024 елның 14 июне, җомга

Төрле төр объектларның куркынычсызлыгына яңа потенциаль куркынычларның берсе – пилотсыз очу аппаратларын (алга таба бпла) куллану. Бпланы объектлар өстеннән куллану (табу, очу) аларның иминлегенә потенциаль куркыныч тудыра һәм тиешле объектларны саклау персоналы һәм хезмәткәрләре тарафыннан вакытында төгәл гамәлләр таләп итә.

Объектның (күзәтчелек хезмәткәрләренең) иминлеген тәэмин итүче персоналның (күзәтчелек хезмәткәрләренең) инструкцияләрендә әйтелгәнгә бәйле рәвештә, бпланы ачыклаганда аларның эш-гамәлләре эзлеклелеге (алгоритмы) билгеләнергә тиеш.

Төрле объектларның үзенчәлекләреннән чыгып, әлеге гамәлләр, һичшиксез, үз үзенчәлекләренә ия булырга мөмкин, әмма мәҗбүри рәвештә түбәндәге позицияләрне үз эченә алырга тиеш:

1. Территория өстендә (якында) билгесез бпла объекты табылганда (ачыклану турында мәгълүмат кергәндә) бу хакта объектның турыдан-туры җитәкчесенә (иминлек хезмәте, сак предприятиесе) хәбәр итәргә.

2. Объект (территория) хезмәткәрләре эшчәнлегенә турыдан-туры җитәкчелек итүче вазыйфаи зат яисә ул вәкаләтле зат бу хакта шунда ук Татарстан Республикасы буенча Эчке эшләр министрлыгының территориаль органы, Россия Федераль иминлек хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсе яисә муниципаль берәмлекнең бердәм дежур – диспетчерлык хезмәте (ЕДДС-112) хәбәр итә.

Мәгълүматны элемтә чаралары ярдәмендә җибәргәндә, мәгълүматны тапшыручы кеше хәбәр итә:

• үз фамилиясен, исемен, әтисенең исемен (булган очракта) һәм биләгән вазифасын;
  • объектның (территориянең) исеме һәм аның төгәл адресы;
  • БПЛА турында мәгълүматның чыганагы һәм килү вакыты (визуаль ачыклау, башка кешеләрнең мәгълүматлары, саклау яки видеокүзәтү системалары мәгълүматлары);
  • БПЛА тәртибе характеры (объект өстендә эленеп тору, барражировка, очу юнәлеше, тышкы күренеш һ. б.);
  • электрон мәгълүмат чараларында (видеокүзәтү системаларында)БПЛА турында сакланган мәгълүматның булуы;
  • вәкаләтле орган соравы буенча башка мәгълүмат.

3. Территория өстендә һәм объект янында һава киңлеге артында күзәтү посты кую.

4. Өстәмә мәгълүмат алу өчен чаралар күрергә, шул исәптән фото-видео төшерү (тиешле мөмкинлек булганда).

5. Ачык мәйданчыкларда кешеләрнең күпләп җыелуын булдырмау мөмкинлеге бар.

6. Саклауны, шулай ук пропуск һәм объект эчендә режимны көчәйтергә.

7. Шикле (шартлау куркынычы булган) әйберләрне һәм кешеләрне ачыклау максатыннан объект территориясен урап узуны оештырырга.

8. Россия Эчке эшләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча территориаль органы, Россия Федераль иминлек хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсе дежур хезмәтләреннән өстәмә күрсәтмәләр (тәкъдимнәр) алган очракта алар нигезендә эш итәргә.

9. Объект территориясендә (якында) төшкән бпла табылганда:

• аңа якын килмәскә һәм җайланма элементларына кагылмаска;
  • башка кешеләрне куркынычсыз араларга чыгарырга тырышыгыз;
  • бу хакта кичекмәстән муниципаль берәмлекнең бердәм дежур-диспетчерлык хезмәтенә (ЕДДС – 112), Татарстан Республикасы буенча Эчке эшләр министрлыгының территориаль органына, Россия Федераль иминлек хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча Идарәсенә хәбәр итәргә;
  • ашыгыч хезмәтләрнең куркынычсыз дистанциядә килүен көтегез.

10. Объект (территория) хезмәткәрләре эшчәнлегенә турыдан-туры җитәкчелек итүче вазыйфаи зат яки ул вәкаләтле зат карары буенча, кешеләрнең тормышына һәм сәламәтлегенә куркыныч янаганда, персоналга мөмкин булган куркыныч турында хәбәр итүне оештыру, объектта (территориядә) булган кешеләрне яшерүне яки эвакуацияләүне оештыру (кирәк булганда).

Транспорт, сәнәгать, элемтә, ТКХ, ТЭК объектлары җитәкчеләренә тәкъдим ителгән тәкъдимнәр нигезендә, объектларның үзенчәлекләрен һәм үзенчәлекләрен исәпкә алып, персоналның (күзәтчелек хезмәткәрләренең) вазыйфа регламентларына (инструкцияләренә) тиешле өстәмәләр кертергә. Югарыда күрсәтелгән персоналны күзәтү оптик приборлары һәм БПЛАНЫ фото-, видео фиксацияләү чаралары белән тәэмин итү мөмкинлеген карарга.