Игътибар, Татарстанда модульле йортлар төзү өчен субсидияләр алу өчен федераль конкурска әзерләнәбез

2024 елның 4 июле, пәнҗешәмбе

2024 елда «Туризм һәм кунакчыллык индустриясе» милли проекты кысаларында Россия Икътисади үсеш министрлыгы 2025-2027 елларда модульле капиталь булмаган урнаштыру чараларын булдыру буенча проектларны субсидияләүгә конкурс сайлап алу үткәрүне планлаштыра.

Модульле капиталь булмаган урнаштыру чарасы-завод җитештерүенең тиз төзелә торган конструкциясе, шул исәптән контейнер тибындагы, яки глэмпинг, туристларның ел әйләнәсе уңайлы һәм куркынычсыз торуы өчен җиһазландырылган һәм индивидуаль бәдрәф, юыну урыны, душ белән җиһазландырылган, шулай ук санузел мәйданынан тыш, гомуми мәйданы 15 кв.метрдан да ким булмаган.

Конкурс сайлап алу Россия Федерациясе субъектларыннан алынган гаризалар нигезендә Россия Икътисади үсеш министрлыгы тарафыннан турыдан-туры гамәлгә ашырылачак. Конкурста катнашуның төп шартлары*:

- субсидия күләме бер номерга 1,5 млн сумнан артмаска тиеш, анда номер бер яки берничә торак бүлмә яки бер-берсенә тоташтырылган һәм шәхси бәдрәф, юыну урыны һәм душ белән җиһазландырылган биналар;

- гариза бирүче тарафыннан финанслау суммасы инвестицион проект бәясенең 50% тан да ким булмаска тиеш, анда инвестицион проект-модульле капиталь булмаган урнаштыру чараларын булдыруны, аларны электр белән тәэмин итүне, су белән тәэмин итүне һәм ташландык суларны агызуны, шулай ук аларга якын территорияләрне төзекләндерүне үз эченә алган чаралар комплексы;

- юридик зат яки шәхси эшмәкәр Татарстан Республикасы территориясендә теркәлергә тиеш, проект Татарстан Республикасы территориясендә гамәлгә ашырылырга тиеш;

- субсидия алучының модульле капиталь булмаган урнаштыру чараларын булдыру планлаштырыла торган җир кишәрлеге булырга тиеш-ул милектә яки арендада булырга тиеш;

- субсидия алучы субсидия алган көннән алып 3 елдан да ким булмаган модульле капиталь булмаган Урнаштыру чараларында туристларны вакытлыча урнаштыруны һәм вакытлыча яшәүне тәэмин итүне гарантияләргә тиеш.

Субсидияләр алуга дәгъва итүчеләргә карата калган таләпләр белән Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 08.12.2023 № 1594 карары белән расланган субсидияләр бирү тәртибендә танышырга мөмкин (8 пункт). Хәзерге вакытта 2025-2027 елларда федераль бюджеттан Россия Федерациясе субъектлары бюджетларына модульле капиталь булмаган урнаштыру чараларын булдыру буенча инвестицион проектларга дәүләт ярдәме күрсәтү өчен субсидияләр бирү һәм бүлү кагыйдәләре расланмаган, әмма, Россия Икътисади үсеш министрлыгы мәгълүматлары буенча, яңа кагыйдәләр инде Кабул ителгәннәргә охшаш рәвештә формалаштырылачак.

Татарстан Республикасыннан гаризаларны вакытында әзерләү максатыннан кызыксынган юридик затларга (дәүләт һәм муниципаль учреждениеләрдән тыш) һәм шәхси эшмәкәрләргә, сылтама буенча форманы тутырып, планлаштырылган проектлар турында алдан мәгълүматны ТР Туризм буенча дәүләт комитетына җибәрергә тәкъдим итәбез https://forms.yandex.ru/cloud/6665ea90c417f371c1965a95/. формаларны җыю 10.07.2024 елга кадәр башкарыла.

Игътибар итегез, конкурста катнашканда түбәндәге шартларда өстәмә баллар алырга мөмкин*:

- инвестицион проект модульле капиталь булмаган урнаштыру чаралары, шул исәптән су белән тәэмин итү һәм ташландык суларны агызу, элемтә, энергия белән тәэмин итү һәм газ белән тәэмин итү, җәмәгать киңлекләрен төзекләндерү объектлары, шулай ук чистарту корылмалары, керү автомобиль юллары, ярны саклау объектлары белән җир кишәрлегендә яки аңа якын җир кишәрлекләрендә тормышка ашырыла һәм пляжны тоткарлаучы Корылмалар, төбен тирәнәйтү һәм ярны ныгыту буенча эшләр башкарылган (2 балл);

- инвестицион проект «Туризм» икътисадый эшчәнлек төрләрен җыю классификациясе буенча эшчәнлек төрләренә туры китереп, Гомумроссия икътисадый эшчәнлек төрләре классификаторы (2 балл)нигезендә эшчәнлек алып баручы оешмаларга караган җәмәгать туклануы, туристлык күрсәтү һәм сәфәр кылу, сәүдә һәм башка объектлар урнашкан җир кишәрлегендә яки аңа якын җир кишәрлекләрендә тормышка ашырыла;

- инвестицион проект аеруча саклана торган табигый территорияләрдә яки аларга якын территорияләрдә (1 балл) тормышка ашырыла;

- инвестицион проект ябыштырылган агач брустан (1 балл) модульле капиталь булмаган урнаштыру чараларын булдыруны күздә тота.

Баллар суммасы тигез булганда өстенлек алачаклар:

модульле капиталь булмаган урнаштыру чарасында номерның иң түбән бәясе булган гаризалар;

- иртәрәк бирелгән гаризалар.

Конкурс сайлап алу турындагы яңалыкларны, конкурста катнашу турында аңлатмалар белән туры эфирларны ТР Туризм буенча дәүләт комитетының телеграмма-каналында күзәтегез:https://t.me/tourismRT.

*Мөһим! Китерелгән мәгълүмат алдан булып тора һәм 2025-2027 елларда модульле капиталь булмаган урнаштыру чараларын булдыру буенча проектларны финанслауга субсидияләр бирү кагыйдәләре РФ Хөкүмәте тарафыннан расланганнан соң төгәлләнәчәк. Әлеге мәгълүмат кызыксынган юридик затларга һәм шәхси эшмәкәрләргә субсидияләр алу өчен гаризаларны вакытында әзерләү максатыннан алдан хәбәр итүгә юнәлдерелгән.