Ашлык җыю комбайны, туфрак эшкәртү техникасы, комбинатлы кораллар, ашлык чистарту һәм орлык әзерләү комплекслары, склад биналары әзерлеге тикшерелде

2024 елның 12 июле, җомга

11 июльдә Кама Тамагы районында ашлык җыю комбайны, туфрак эшкәртү техникасы, катнаш кораллар, ашлык чистарту һәм орлык әзерләү комплекслары, склад биналары әзерлеген тикшерү узды. Район башлыгы Наил Альберт улы Вазыхов, ТР авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасары Дмитрий Александрович Яшин җитәкчелегендәге Комиссия составында районның авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе башлыгы Илфат Илдар улы Вәлиев, Дәүләт техник күзәтчелеге инспекторы Хәмит Мирхәтип улы Гайнуллин, «Россельхозцентр» ның ТР буенча филиалы бүлеге башлыгы Роберт Хәкимҗан улы Ганибаев, УСХиП консультантларын, җитәкчеләрен, баш агрономнарын һәм хуҗалыкларның баш инженерларын районның ашлык җыю техникасының торышын тикшерде.

Хуҗалыкларда җыештыру чорында барлык кирәкле җиһазлар һәм запас частьләр белән тәэмин ителәчәк күчмә ремонт бригадалары эшләячәк, янгын чыккан очракта басуларда махсус автомобильләр дежур торачак.

Комбайннарны тикшерү барышында, беренче чиратта, аларның техник торышына, техниканы герметизацияләүгә игътибар бирелә, комбайннарга техник ярдәм оештыру тикшерелә. Игътибар үзәгендә агрегатларны янгын сүндерү җиһазлары, беренче медицина ярдәме даруханәләре, запас су белән тәэмин итү, хезмәтне саклау, куркынычсызлык техникасы, матди стимуллаштыру мәсьәләләре тора.

Комиссия әгъзалары «Август – Кама Тамагы»ҖЧҖ ашлык җыю техникасының әзерлеген югары бәяләделәр.

Быел 20447 гектар ашлык һәм 22487 гектар техник культуралар җыеп алыначак, 54 комбайн җәлеп ителәчәк.  1 комбайнга 600 гектар ашлык һәм 416 гектар техник культуралар йөкләнә.