Затон поселок китапханәсе «Блокада турында укыйбыз» дигән Бөтенроссия акциясендә катнашты

2020 елның 24 гыйнвары, җомга

24 гыйнвар көнне Затон урта мәктәбенең 6 сыйныф укучылары Затон поселогы китапханәсендә узган «Блокада турында укыйбыз» дип исемләнгән хәтер акциясендә актив катнаштылар.

Укучылар Ленинград шәһәренең ныклыкка әверелүен, андагы кешеләрнең ничек туклануын, заводларда аларның яшьтәшләре ничек эшләүләрен, бомбоубежищеларда ничек укыганнарын белделәр. Алар Таня Савичева көндәлеге белән таныштылар, Лада күле аша «тормыш юлы» турында белделәр, ленинградлыларның ихтыяр көчен һәм аларның тиңдәшсез батырлыкларын бәяләделәр. Ленинград блокадасы һәм аның өзелеше турында документаль фильм карадылар.

Аннары С.Алексеевның «Бәйрәм ашы» дигән хикәясен кычкырып укулар узды. Хикәя балалар өчен бик зур тәэсир калдырды. Балалар йорты сабыйлары өчен бәйрәм ашы өч ризыктан торды: сурепка ашы, хвоидан котлетлар, ламинариядән кисель һәм һәрберсе өчен ярты грамм шикәр.

Чарада шулай ук О.Берггольц – блокадалы Ленинград символы булган хатын-кыз әсәрләре яңгырады.

Автор: Вера Заикина